4,5 g

Tablet alırken dikkat edeceğiniz 10 özellik

hangi-tablet

Mesleğiniz ne olursa olsun, kullanım amacınız ne olursa olsun tablet mi laptop mı dendiğinde tercih konusunda herkes kararsız kalıyor. İki seçimin de kendince artıları ve eksileri olduğundan seçiminizi kolaylaştırabilecek bazı başlıkları sıraladık.

Tablet mi Laptop mı?

Masaüstü bilgisayarlar çoğu evde yerini dizüstü bilgisayara yani laptop’lara veya sadece akıllı telefonlara bırakmış durumda. Laptop kullanıcıları tablete geçmeyi düşünürken, akıllı telefon kullanıcıları tablet ya da laptop şart mı diye sorguluyor… Neye göre karar verelim peki?

Tablet alırken nelere dikkat edelim?

Telefondan biraz daha fazlasını istiyor, internete sosyal medya hesapları için, günlük gazete ve yayınları okumak için, sadece mail kontrolü ve benzeri işler için giriyorsanız bir tablet işinizi görür.

1. İşletim sistemine karar verin. Android mi iOS mu tercih edeceksiniz? Örneğin; iPad’ler sadece kendi işletim sistemlerini kullanırlar bildiğiniz gibi ve sadece iOS destekli uygulamaları kullanabilirsiniz.

2. Diğer tabletlerde Windows ve Android işletim sistemi vardır. Android Google tarafından geliştirilmiştir ve uygulama çeşitliliği vs düşünüldüğünde kullanım yelpazesi daha geniştir. Yükleyeceğiniz her bir yeni uygulama ile tabletinizi zenginleştirirsiniz, özetle.

3. Blog yazıları yazmak, yazışmalar yapmak günlük rutininizin büyük bölümünü alıyorsa, tablet size yetmeyebilir. Tabletlerde klavye telefon ekranında olduğu gibi ekranda çıkacak. Klavye ihtiyacınızı ekstra klavye alarak giderebilirsiniz. Unutmayın ki her ne kadar klavye eklenerek kullanılabiliyor olsalar da, sürekli editleyen biri için çok da pratik değildir. Yalnızca yazı değil, WordPress gibi araçları kullanırken de tablet üzerinden yapabileceklerinizi kısıtlıdır. Bu durumda laptop veya e-book tercih edebilirsiniz.

4. Tablet fiyatları hafıza kartlarına, ekran çözünürlüğüne, işlemcisine ve boyutuna göre değişir. Ne kadar ‘yere’ ihtiyacınız olacak?

5. Büyük ekran mi istiyorsunuz, küçük bir tablet de işinizi görür mü? Çantanıza atacağınız küçük bir cihaz mı arıyorsunuz? Yoksa masaüstü, tablet yerine geçecek tek bir alet mi arıyorsunuz? Ekranı okuma amaçlı mı kullanacaksınız, oyun/film amaçlı mı kullanılacak? Bunları düşünün.

6. Kamerası var mı? Kaç kamerası var, özellikleri neler? Sizin için yeterli olur mu? Satışta yardımcı olacak olan kişiye direk ne amaçlı kullanacağınızı söyleyin, yardımcı olurlar.

7. Şarjı ne kadar gidiyor? Mutlaka forumlardan, kullanıcı yorumlarını okuyun, araştırın. Gerçekçi yorumları ayırt edebilirsiniz. ‘Çok harika!’ ‘Müthiş!’ gibi kısa ve abartılı yorumlara pek güvenmeyin.

8. Ağırlığı ne kadar? İnceliği sizin için önemli mi? İşimi görsün, yeter mi diyorsunuz?

9. Hem tablet, hem laptop’ diye satılan,  katlanan veya çıkan klavyeli modellere de bakabilirsiniz. Denemeden almayın; takın çıkarın, evirin, çevirin mutlaka.

10. Görselliğe önem veriyorsanız -ki hangimiz vermiyoruz!- şık mı? Tasarımını sevdiniz mi? Sırf fiyatı veya diğer özellikleri için karar vermeyin, içinize sinen modeli, sürekli taşıyacağınızı da düşünerek seçin.

Teknolojik Anneler olarak #AnneGözüyle önerimiz;

Tamamen kişisel fikrimiz, kullanacağız alana göre değişmekle birlikte;

Bir dizüstü bilgisayarınız ve/veya bilgisayarınız varsa; iyi bir akıllı telefon da işinizi görür. Belki biraz geniş ekranlısı.

Hayır, bunlar yoksa; internete girebileceğiniz standart bir akıllı telefon ve bunun yanında kaliteli, güvenilir, üretken bir tablet ve kılıf olarak kullanılan klavyelerden bir tane edinerek işi kapabilirsiniz.

 

One thought on “Tablet alırken dikkat edeceğiniz 10 özellik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.