mobil internet kotası neden dolar?

BİLMEYENLER İÇİN MOBİL İNTERNET KULLANIMI/SINIRLARI

Mobil telefonlarınızın internet kotasını sık sık aşıyorsanız, faturalarınız zaman zaman kabarık geliyor ve bu durum sizi şaşırtıyorsa aşağıdaki püf noktaları ve önerilerimizin işinize yarayabileceğini düşünüyorum.

Mobil internet kotası neden dolar? 

Farkında olmadan cihazımızda, arka planda internetimizi tüketen durumlar yaşanıyor olabilir.

Aslında operatörlerin tarife yelpazesi oldukça geniş. Bazı tarifeler limitiniz dolduğunda sizi uyarıyor ancak bu özelliği telefonunuzdan takip ederek kontrolü kendiniz de yapabilirsiniz. Tabii bu kontrolün dışında “Çok kullanmadım, bir şey indirmedim ama nasıl bitti anlamıyorum” diyenlerdenseniz, bu konuda da bazı önlemler almak gerekebiliyor. Biraz bunlardan bahsedelim ;

1 – Telefonunuz daki uygulama store alanına giriş yaptığınızda “Ayarlar” bölümünde uygulamaların otomatik olarak arka planda indirilmesini sağlayan seçeneği deaktif hale getirirseniz, wi-fi bağlantısı sağladığınızda uygulamalar yüklenir ve mobil internetinizin kotası etkilenmez.

mobil internet kotası

2 – Kullanmadığınız uygulamaları kapalı tutabilirsiniz.

2

3 – Whatsapp uygulamanız yoluyla size ulaşan fotoğraf/dosya/video’ların otomatik indirilmesini sağlayan ayarı devre dışı bırakmalısınız. Ayarlar – Sohbet ve Aramalar alanındaki menüde  “medyayı otomatik indir” seçeneğini deaktif hale getirmelisiniz ki bu dosyaları sadece istediğiniz zaman kendiniz indirebilin.

34 – Mobil veri kullanım durumunu sınırlayın. Mobil veri kullanımı alanında cihazınızın ölçümlediği kullanımı uygulama bazında görebilirsiniz. Hatta uygulama bazında veri kullanımını sınırlandırabilirsiniz.

4

5 – Mesela Instagram uygulamasını seçerek, “arka planda veri kullanımına izin ver” seçeneğini kaldırabilirsiniz. “Veri uyarısı ayarla” seçeneğini aktif hale getirerek, kullanım limitinizi belirlerseniz internetiniz bu limite ulaştığında cihazınız sizi uyaracaktır.

5

6 – Veri Tasarrufu seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz. Bu ayarı düzenleyebilmek için Ayarlar – Bağlantılar – Veri Kullanımı – Veri Tasarrufunu açarsanız, cihazınız bazı uygulamaların arka planda veri kullanmasını azaltabilir.

6

Sorularınız ve konuyla ilgili merak ettiğiniz farklı şeyler olursa, yorum bölümünden her zaman ulaşabilirsiniz.

Mürvet HALİDİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.