Klima kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Bunaltıcı yaz sıcaklarında imdadımıza yetişen klimalar evlerin ve işyerlerinin vazgeçlimezi. Peki klima kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Klima kullanımına dair bilinmesi gerekenleri sizler için hazırladık.

 Klima Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

  • Klimanız boyut ve kapasite olarak kullanacağınız mekana uygun olmalıdır. Mekanın ihtiyacından düşük kapasitede olan bir klima verimli soğutma sağlamayacak ve kompresör sürekli devrede kaldığı için enerji sarfiyatı artacaktır.BEKO klima

  • Klima kullandığınız mekanda ısı yalıtımı yapılmış olması önemlidir. Isı yalıtımı konforunuzu arttırırken, enerji harcamasını da azaltır. Bu sebeple mekanın ısı kayıp-kazanç noktalarının iyi bir şekilde izolasyonu sağlanmalıdır.

  • Montaj sırasında iç ve dış ünitelerin yerleşim kurallarına uygun olarak konulmasına özen gösterin. Cihazların hava giriş-çıkış kanallarının ve üfleme menfezlerinin önünde hava akışına engel teşkil edecek etken olmamasına dikkat edin.
  • Klimanızı ihtiyaç duyduğunuz sıcaklık değerinden daha düşük değere ayarlamanız enerji sarfiyatını arttırdığı gibi konfor hissini azaltacaktır. Klimanızı daima en düşük sıcaklıkta tutmak yerine, ihtiyacınıza uygun daha yüksek sıcaklık değerlerinde kullanabilirsiniz.
  • Klima çalışırken hava yönlendirme kanatlarının yönü de önemlidir. Hava veren kanatların yönü mekanda yer alan kişileri rahatsız etmeyecek şekilde olmalıdır. “Doğal rüzgar etkili hava dağılımı” özelliğini kullanarak bulunduğunuz alanda daha dengeli bir hava dağılımı sağlayabilirsiniz.
  • Dış ünitenin direkt güneş altında olduğu alanlarda, klimanızı bir tente, gölgelik vb. ile direk gelen güneş ışınlarından koruyarak harcanan enerjinin artmasını önleyebilirsiniz.
  • Klimanızın tozları tutan filtrelerini düzenli aralıklarla temizlemelisiniz. Zaman içinde tıkanan filtreler hava akışını keserek klimanızın performansını yavaşlatabilir. Ayrıca klimanızın çalışması zorlanacağından enerji harcaması da artacaktır.
  • Klimanın doğrudan hava üflediği alanda, klimanın direkt karşısında oturmamaya özen gösterin.

Evinizi veya işyerinize uygun klimalar ve klima fiyatları hakkında detaylı bilgiye Beko’nun www.beko.com.tr adresinde yer alan web sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.