DM nedir, dm atmak nedir?

DM nedir; DM atmak, DM göndermek nedir?

DM, ‘direct message’ yani direkt mesaj kelimelerinin baş harflerinde oluşan kısaltmadır. Sosyal medyada kısaca ‘Dm’den gönderdim’, ‘Dm atın’ gibi kullanıldığında asıl söylenmek istenen özelden mesaj atılmasıdır.

Instagram’da DM göndermek

Instagram’da dm göndermek için (o kişiyi takip ediyor olun olmayın fark etmez) sayfasına geldiğinizde sağ üst köşedeki 3 noktaya tıklayın ve açılan pencerede ‘mesaj gönder’i seçin. Kişi sizi takip etmiyorsa, mesajınız ona ulaştığında mesajı açma veya geri çevirme seçeneği çıkacaktır.teknolojik_anne

Facebook’da DM göndermek

 • Arkadaşlarınızdan biri ise klasik mesaj gönder adımlarını izlersiniz; ister o kişinin sayfasına gidin ve ‘mesaj’ yazan seçeneği tıklayın, ister kendi sayfanızda ‘mesajlar’ veya ‘messenger’ dan o kimseyi seçerek dm gönderin.
 • Tanımadığınız, arkadaş olmadığınız birine mesaj göndermek için profil sayfasını açarsınız (resmine veya ismine tıklayarak), isminin altındaki seçeneklerde ‘mesaj gönder’i seçersiniz. Ancak kişiye tanımadığı birinden mesaj geldiğinde bu mesaj ‘diğer’ isimli kutucuğa düşer. O kişi ancak mesajları açtığında ‘diğer mesajlar’ seçeneğine dikkat ederse mesajı görebilir. Veya tam tersi, tanımadığınız biri size mesaj attığını söylüyorsa, o kişinin profil sayfasını açıp, mesaj seçeneğine bakarsanız, kolaylıkla dm’yi bulursunuz.

Twitter’da DM göndermek

Twitter’da karşılıklı takipleşmediğiniz kimseye dm gönderemezsiniz. Takipleştiğiniz biri ise, profilindaki mesaj kutusuna tıklayarak veya kendi mesajlarınıza girerek en üstteki mesaj kutucuğuna tıklayarak ‘yeni mesaj gönder’ seçeneği ile kişinin ismini seçerek gönderebilirsiniz.

sosyal-medya-egitimleri

Toplu mesaj göndermek

Yukarıda dm gönderileceğini açıkladığımız 3 sosyal medya paylaşım sitesinde de, tek bir hesaba mesaj atmak yerine toplu mesajlaşma da yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken tek isim yerine çoklu isim seçmektir, her ismi listeden bulduktan sonra ‘enter’a basın. Ancak sizi takip etmeyenler için yukarıda yazılan tüm özellikler yine geçerlidir. Instagram’da toplu mesaj gönderme içiN bu likteki yazımıza da göz atabilirsiniz.

DM atmak nedir konusunda daha fazla sorunuz varsa yorum bırakın.

14 thoughts on “DM nedir, dm atmak nedir?

 • Geri bildirim: instagram'da toplu mesaj gönderme - Teknolojik Anneler

 • direk yanlıştır, doğrusu direkt idir. Hatta öz türkçe olduğu için doğrudan demek daha iyi olur.

  Yanıtla
  • Çok haklısınız, en dikkat ettiğimiz şey olduğu halde hata olmuş

   Yanıtla
 • Ohhh iyi ki varsınız

  Yanıtla
 • Yani şimdi DM demek özelden msj atmak mı peki öyleyse gösterdiğiniz gibi msj bölümünden atıyorsak neresi özelden msj atma oluyor

  Yanıtla
 • zaten özel diyor işte sen ve attgın kişi görücek mesajını :)

  Yanıtla
 • Instagramda sol üst köşeden tıkladıgımda mesaj gönder seç…yok niye nasil yapabilirim

  Yanıtla
 • Instagramda mesaj göndermek istediğim kişinin sayfasına gelip, söylediğiniz gibi üç noktayı tıklıyorum ama bu kullanıcıyı şikayet et ve bu kullanıcıyı engelle seçenekleri çıkıyor. Mesaj gönder diye bir seçenek görünmüyor açılan kutuda. Bu durumda ne yapmalıyım?

  Yanıtla
  • O hesap mesaj isteklerini kapatmış olabilir.

   Yanıtla
 • Cevabınz için teşekkürler İpek hanım. Ancak inst’ da deneme amaçlı birçok farklı kişinin profiline girip, yan yana üç noktayı tıkladığımda herkeste aynı sonuç çıkıyor, kullanıcıyı engelle yada şikayet et seçenekleri. Kimsede mesaj gönder seçeneği yok. Acaba bu instagram dm farklı mı? Yani dm özelliği olan yeni bir
  instagrm hesabı mı açmalıyım? Yani kısacası,sorun benim inst.hesabımda mı?

  Yanıtla
  • Yok hayır, değil. Mesaj gönder seçeneği köşedeki 3 noktadan değil; hesabın sayfasını açtığınızda, biyografisinin yazdığı satırların altında çıkmalı. Yani profil fotosu, altında (varsa) infosu, altında da TAKİP ET ve MESAJ AT gibi seçenekler.

   Yanıtla
 • Tekrardan çok teşekkür ederim İpek hanım, sağolun.. Söylediğiniz gibi deneyeceğim bu defada. Teşekkürler..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.