Facebook yüz tanıma özelliği, iyi mi kötü mü?

facebook-yüz-tanıma-özelliği

Facebook her gün gelişiyor ve neredeyse her gün zaten kullanıyor olduğumuz bir özelliğine yeni detaylar eklenmiş oluyor. Bunlardan biri de yüz tanıma özelliği. Bu özellik 1 Mart’tan itibaren yenilenmiş haliyle ülkemizde de aktif hale getirildi.

Facebook Yüz Tanıma özelliği

Bu özelliği zaten bugüne kadar kullanıyorduk. Fark etmişsinizdir; Facebook‘a bir fotoğraf eklediğinizde, görseldeki insan yüzlerini algılar, kare içine alır ve alternatif isimler sıralar. İsim ve resimdeki kişi eşleşiyorsa okeyler ve geçersiniz, değilse o kişinin ismini aratır ve etiketlersiniz. Buraya kadar olan kısmı tamam. Yeni güncelleme ile birlikte, birfotoğraf veya videoda olup olmadığınızı sorgulayabileceksiniz.

Geliştirilen Yüz Tanıma özelliği ile bunları da yapabilirsiniz;

İçinde olduğunuz ama etiketlenmediğiniz fotoğrafları bulabilirsiniz. Yani bir sayfada paylaşılmış fotoğrafınız varsa, çıkartabilirsiniz.

Bu uygulama sizin kendi fotoğraflarınızın izinsiz kullanılmasının önüne geçebilir. Sahte sahte hesaplara, kötü amaçlı kullanımlara karşı kendinizi koruyabileceksiniz.

Bundan böyle görme bozukluğu olan kişiler, sayfadaki fotoğraf veya videoda kimin olduğunu öğrenebilecekler.

Etiketlendiğiniz fotoğraf veya videolar hakkında Haberler Dökümü sayfasında size bilgilendirme geliyor.

Yüz tanıma özelliği nasıl kapatılır?

Yüz tanıma özelliği, varsayılan olarak açık geliyor. Özelliği kendiniz kapatabilirsiniz.Ayarlar’ kısmından ‘Gizlilik Ayarları’na gitmeniz gerekiyor. ‘Gizlilik Ayarları’ bölümünde özelliği tek tıkla açıp kapatabiliyorsunuz.

Facebook profiliniz > sağ üstköşedeki ok > Ayarlar >Sol sütundan Gizlilik Ayarları 

 

One thought on “Facebook yüz tanıma özelliği, iyi mi kötü mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.