annelerin gücü adına

Annelerin gücü adına Mamikas

“Annelerin gücü adına!” mottosuyla yola çıkmış bir uygulama ile tanıştıracağız bugün sizleri. Adı üstünde, birbirinin halinden en çok anlayanlar olarak kadının kadına yardım eli uzattığı, bilmediklerini sorabildiği, bildiklerini paylaşabildiği bir sanal platform, Mamikas. Kendisi de ikiz annesi olan girişimci Melis Pisak’ın mobil uygulamasını gelin yakından tanıyalım.

Mamikas nedir?

Mamikas’ı kısacık özetlemek gerekirse; anne ve anne adaylarının  aradıkları -hatta arayıp da bulamadıkları desek daha doğru olacak- tüm özellikleri ve imkanları bir arada, tek uygulama içinde sunan bir paylaşım platformu. İçindeki detaylı arama motoru sayesinde sorunuza yanıt, sorununuza çözüm bulabiliyorsunuz. Zaten biliyoruz ki söz konusu annelik olunca tecrübeler büyük rol oynuyor; bugün birinin yaşadığı yarın bir başkasına çözüm olabiliyor. Tıpkı bu uygulamanın kendisi gibi. İkizlerini büyütürken bakıcıydı, beslenmeydi, uykuydu gibi konularda kaynak bulmakta zorlanan Melis Hanım, annelerin tüm ihtiyaçlarını tek yerde giderebildikleri, güvenilir ve uzman içeriklerine yer veren, bu arada annelere ve bakım sağlayan kişilere vakit de kazandıran bu uygulama fikrini hayata geçirmiş. Ortaya anneleri ve yardımcıları aynı çatı altında toplayan bu sosyal paylaşım platformu çıkmış.

Teknolojik Anneler #annegözüyle Mamikas Uygulaması

Hani bazı kaynak kitaplarımız vardır, başucu kitabı deriz, bir sorun olduğunda elimiz hemen onu arar. İşte Mamikas’ı da tam böyle tanımlayabiliriz; tabi işin içinde bizi heyecanlandıran teknoloji de var, dolayısyla Mamikas için tam olarak bir annenin başvuru uygulaması diyebiliriz! Bebeğiniz diş çıkarırken de eliniz uygulamaya gitse öneri bulabilirsiniz, ‘akşam ne pişireceğim’ diye sorarken de. Henüz gebeliğinizi planlarken de faydalı içerikler bulabilirsiniz veya çocuğunuz uzaktan eğitim sürecinde bir dersten eksik kaldıysa özel destek almak üzere bir eğitimci ile de yollarınız keşisebilir. Çocuk yaşı veya gebelik zamanı gibi kişisel bilgilerinizi uygulamaya girdikten sonra sizinle aynı zamanda aynı süreçlerden geçen anne adayları ile hemen her konuda buluşabilirsiniz. Eğer bir sorununuzun çok özel olduğunu düşünüyorsanız, anonim olarak da yöneltebilirsiniz uzmanlara. Dediğimiz gibi her detay incelikle düşünülmüş. Konularına göre sohbetler ve makaleler oldukça zengin ve içerik her geçen gün artmaya devam ediyor.

Hoşumuza giden bir diğer güzel detay da 2.el pazaryeri köşesi. Hele ki şu yaşadığımız pandemi döneminde giyilemeden küçülenleri, eskiyemeden kaldırdıklarımızı düşününce… Üstelik evden değil avm’ye markete dahi imtina ederek çıkıyorken, hem ekonomik açıdan hem de çevre bilinci açısından, hepimizin sıcak bakması gereken bir tüketim modeli.

Sadece anne ve anne adayları açısından imkanlar sunmuyor Mamikas. Yardımcılar, dadılar, ablalar, ajanslar, öğretmenler, doulalar, emzirme veya uyku danışmanları, hemşireler, özel eğitmenler, kısacası anne ve anne adaylarına gereken desteği ve yardımı sağlayan tüm profesyoneller de uygulama içinde profesyonel hesap oluşturarak, çalışma kriterlerini girebiliyorlar. Böylelikle hem anne ve anne adaylarının sorularını uzmanlıkları çerçevesinde yanıtlayabilir hem de kendi alanlarında çalışma fırsatı bulabilirler.

Biz bir kadın girişimciye, bir anneye ait bu uygulamayı çok sevdik. Uygulamanın ücretsiz oluşu, içerik zenginliği, içeriklerin güvenilir oluşu ama hepsinden önemlisi; bebek ve çocuk için bakım sağlayan kişilerin çaresiz kaldıkları anlarda, uzandıkları telefonlarından onlara onlarca yardım eli uzanacak olması. İşte teknolojiyi bu birleştirici ve kolaylaştırıcı yanı yüzünden çok seviyoruz. Yolun açık, etkileşimin bol olsun Mamikas!

Mamikas’da yer alan başlıklara şöyle bir göz atarsak; 

 • Hamilelik
 • Planlayan Anne
 • Anne-Bebek sağlık konuları
 • Özel Çocuklar: Özel çocuk anneleri ve bakımları ile ilgili başlıklar
 • Bu Normal mi? köşesi
 • Bu mu Şu mu? Diğer annelerle fikir alışverişi
 • Farkındalık/ Sosyal Sorumluluk köşesi
 • Etkinlik: Kendin ve çocuğun için uygun etkinlikleri bul ve keyfini çıkar.
 • İkinci El: Diğer anneler ile irtibata geçerek, takas ve alım satım yapabilirsiniz.
 • Moda ve Guzellik konuları
 • Dünyada Haberler: En yeni teknolojiler, dünyadaki diğer anneler hakkında güncel bilgiler
 • Benim Hikayem: Kişisel paylaşımlarınızı anlatabilir, hikayenizi paylaşabilirsiniz.
 • Cinsellik ile ilgili konular
 • Beslenme ve Yemek Tarifleri
 • Kariyer

Mamikas App’ı indirmek için;

Android cihazlarınıza indirmek için buraya, iOS cihazlarınıza indirmek için (iPhone, iPad, iPod touch) buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.