Facebook’a Beğenmedim butonu geliyor

dislikeYıllardır Facebook kullanıcılarının dilindedir, ‘Şurada Like yerine bir Dislike butonu olsaydı!‘..

Mark Zuckerberg kendisi de aynı şeyi söylüyor, ‘Yıllardır karşıma gelen soruydu, ne zaman ekleneceği’ diyor ve ekliyor, ‘Bugün artık söyleyebilirim ki üzerinde çalışıyoruz ve çok yakında denemeye sunacağız.’

Dislike butonu sandığınız şey değil!

‘Beğenmedim’ butonu -ismi bu mu olur onu da bilmiyoruz henüz- sandığınız gibi ‘negatif’ durumlar için değil, his olarak üzüntü, acı, keder gibi durumlar için düşünülmüş. ‘Paylaşılan her gönderi mutlu anlar olmayabiliyor, asıl istediğimiz empatiyi desteklemek’ şeklinde bir açıklama yapıyor Zuckerberg.

Teknolojik Anneler #annegözüyle yorumumuz;

Kendisi ve ekibi gerçekten bu şekilde yola çıkmış olabilirler; hatırlarsanız 2015 yeni yıl videolarında bir fiyasko yaşanmıştı…Kullanıcının en iyi anlarından oluştuğu düşünülen kısa videolar hazırlanmıştı. En çok yorum yapılan, en çok ‘like’ alan görsellerden oluşan bu kısa videolar fiyaskoya dönüşmüştü, çünkü en çok yorum alan bir görsel, kişinin yakınını kaybettiği haberi gibi bir paylaşım da olabiliyordu. Elbette ‘dislike’ seçeneği amacının fazlasıyla dışında kullanılacaktır bizce. Bu da daha çok yoruma, daha çok like ve dislike’a tıklanmasına sebep olacak ve görülüyor ki ortalık kızışacak ama yine kazanan Facebook olacak.

2 thoughts on “Facebook’a Beğenmedim butonu geliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.