uber nedir

UBER nedir

Uber’i en yalın haliyle özetlersek; bir kaç dakika içinde güvenilir araç bulmanızı ve gideceğiniz yere hem konforlu hem de güvenli bir şekilde gitmenize aracı olan bir uygulama/sistemdir. Fikrin sahipleri Travis Kalanick ve Garrett Camp, 2008 senesinde karlı bir Paris akşamında taksi bulmakta sorun yaşamışlar ve o gün “Bir butona dokunarak araç bulabileceğimiz bir uygulama olsa!” demişler!

UBER NEDİR

Uber mobil cihazınıza indirdiğiniz uygulama ile bağlanacağınız bir hizmettir. Rezervasyon ve sıra bekleme gerekmeden başlangıç ve bitiş noktanızı belirterek, 1 dakika kadar sürmeyen bir işlemle araç çağrısı yapabiliyorsunuz. Ekonomikten premiuma kadar çeşitli seçenekler mevcut, tercihinizi de yine uygulama üzerinden kolayca yapıyorsunuz. Günlük, anlık veya ileri tarihli planlamalar da yapabilirsiniz. Yani Uber’i sadece havaalanı, otel vs gibi transfer aracı olarak değil, günlük hayatta taksi kullandığınız her durumda kullanabilirsiniz.
Ayrıca sürücülerin tam olarak nereye gideceğinizi bilerek gelmesi ve teknolojiyi kullanarak o an için en akılcı alternatif yolları kullanabiliyor olması, çok avantajlı. Bu, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar ve trafikte her gün boş yere vakit harcayanların çok işine yarayan  bir detay.
Teknolojik Anneler olarak #annegözüyle baktığımızda;
  • “Güvelik” en kafa kurcalayan soru olabilir. Dünya genelinde 1 milyar bağlantıya ulaşmış, 487 şehirde olan, oturmuş bir hizmetten bahsediyoruz.
  • Siz başlangıç noktasını seçtiğiniz için aracınız direkt olarak size geliyor. Sürücü tam olarak nereye gideceğini biliyor ve ayrıca telefon görüşmesi vb yapmanıza, muhattap olmanıza gerek kalmıyor.
  • Sürücü, müşteriyi onayladıktan sonra gidilecek güzergahı görüyor. ‘Yakın mesafe gitmem’, ‘Karşının taksisiyim geçemem’ gibi sorunlar yaşamıyorsunuz
  • Günlük işe gidiş geliş, alışveriş, erken veya geç saatte uçuşlar, akşam arkadaşlarla buluşma gibi, nereye giderseniz gidin bir araç bulmak için hizmeti kullanabilirsiniz. Ayarlamayı önceden planlayabildiğiniz gibi, o anda da yapabiliyorsunuz. Tabi bunun için büyük şehirlerde trafiği süre olarak göz önüne almak gerek.
  • Uygun araçlarla, uygun fiyatlara yolculuk yapabiliyorsunuz. Seçimi tamamen o anda ekonomik tercihinize göre şekillendirebiliyorsunuz; standart bir araç mı, lüks bir yolculuk mu tercih ediyorsunuz?
  • Yaklaşık olarak fiyat bilgisi de siz aracı ayarlarken çıktığından süpriz yaşamıyorsunuz. Ödemeyi ister nakit ister kredi kartı ile yapabiliyor, yolculuklarınızdan zaman zaman çeşitli promosyonlar da (indirim) kazanıyorsunuz.
  • Hatta indirim ve promosyonları takip ederseniz ve gideceğiniz rutin yerlere bir kaç arkadaş ortak araç paylaşırsanız, seyahatiniz çok avantajlı hale dönüşebiliyor.
  • Uber ‘in bizce en önemli farklı, araçlar ve sürücüler hakkında geri dönüşlerin değerleniyor olması. Siz daha önce; sizi yolda indiren, hakkından fazla ücret talep eden (köprü dönüş vb) yasak olduğu halde trafiği bahane edip sigara yakan ve burada sıralayamayacağımız daha nice problemleri şikayet ettiğinizde sonuç alabildiniz mi? Uber’de olumlu olumsuz tüm geri dönüşleriniz hem marka hem sürücülerin kendileri tarafından oldukça önemseniyor.

 

UBER uygulamasını nereden indirebilirim?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ubercab&hl=tr

https://itunes.apple.com/tr/app/uber/id368677368?mt=8

uber nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.