Twitter Bahşiş Özelliği Tip Jar

Günümüz gelişen ve değişen teknolojisiyle birlikte hemen herkesin hayatında “sosyal medya” aktif şekilde rol alıyor. Her gün birçok insan yeni bir sosyal medya platformuna üye oluyor. Belli başlı popüler olan Instagram, Twitter, Facebook gibi platformların dışında yeni platformlar da açılıp, yayılmaya devam ediyor.

Özellikle günümüz pandemi döneminde evlerde bolca vakit geçirirken sosyal medya hesaplarında geçirdiğimiz zaman ne yazık ki oldukça artmış durumda. Sürekli aynı şeyi yapmak da bir süre sonra sıkıcı hale gelebiliyor ve yenilik aramaya başlıyoruz. Biz bu yenilikleri ararken sosyal medya platformları da ihtiyacı ve diğer platformlarda yapılan değişiklikleri görüp sürekli bir güncelleme getirme çabası içerisinde.

Twitter özellikle bu dönemde %20 oranında büyüdüğünü açıkladı. Pandemi ile birlikte sosyal medya platformlarının büyümesi, gelişmesi ve değişmesi bu platformların birbiri ile olan yarışını oldukça hızlandırdı. Bir gün bir sosyal medya platformunda gördüğümüz özellik kısa bir süre sonra başka bir platformda karşımıza çıkıyor. Bu değişimlerden geri kalmak istemeyen Twitter birbiri ardına yeni özelliklerini duyurmaya devam ediyor. En son Twitter’da görsel boyutu sınırlamasının kalktığını sosyal medya hesaplarımızda paylaşmıştık.

Twitter bahşiş kutusu özelliği nasıl işliyor?

Şimdi de son dönemlerin oldukça yayılan ve ilgi gören özelliği “bahşiş-bağış” özelliği Twitter’da sınırlı bir kullanıcı kitlesi ile test edilmeye başlandı. Sosyal medya platformlarında farklı şekillerde kullanılan bu özellik Twitter’da da kendine özgü haliyle tüm kullanıcılara açılmaya hazırlanıyor. Şimdilik sadece Twitter’ı İngilizce kullanan sınırlı sayıda insan, profillerine Tip Jar – Bahşiş Kutusu ekleyebilecek ve bahşişleri kabul edebilecek. Sınırlı sayıdaki bu grup;

  • İçerik oluşturucuları,
  • Gazeteciler,
  • Sivil toplum kuruluşları ve
  • Uzmanlar

Yakında daha fazla kişi profillerine “Bahşiş Kutusu” ekleyebilecek. Twitter bu hizmetin İngilizce dışındaki dillerde de kullanılması için çalışmalar yapıyor.

Tip Jar – Bahşiş Kutusu Nasıl Kullanılır ?

Öncellikle bağış yapılacak olan profilin bahşiş kutusu özelliğini aktif etmesi gerekiyor.

Bağış almak isteyen profil bu özelliği aktif ettikten sonra, bağış yapmak isteyen kişi o profile girip kullanıcı adının yanındaki Bahşiş Kutusu simgesine dokunmalıdır. Daha sonra hesabın etkinleştirdiği ödeme hizmetlerinin listesinden uygun olanı seçtikten sonra ödeme işlemi tamamlanıyor. Şuan test aşamasında kullanılan ödeme seçenekleri;

  • Bandcamp
  • Cash App
  • Patreon
  • PayPal
  • Venmo

Ülkemizde hangi ödeme seçeneklerinin kullanılacağı henüz bilinmiyor. Testler bittikten sonra tüm kullanıcılara açılması planlanan “Bahşiş Kutusu” özelliği ile takipçilerinizden destek alabileceğiniz gibi, takip ettiğiniz kullanıcılara da bahşiş gönderebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.