3M İnovasyon Merkezi Ziyareti

“Bilim insan yaşamı için kullanılmadığı sürece sadece bilim olarak kalır.” diyen 3M, ileri seviyedeki bilim ve teknolojilerini inovasyon yeteneğine geliştirmeye adamış durumda ve çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki; 3M bilim ve teknolojiyi günlük yaşama taşıyor.

3M nedir?

İlk duyduğunuzda belki çıkartamayabilirsiniz, aslında 3M markasını çok çok iyi tanıyorsunuz. Aklınıza ilk gelen bulaşık süngerini sorsak; tüketicilerin %65’i gibi* Scotch-Brite diyor olabilirsiniz. Peki, 20.yüzyılın en önemli 100 icadından bir sayılan Post-it desek? 1000’den fazla çeşidiyle Post-It markası tek başına tüm dünyada 7,3 milyar dolarlık değere sahip. Askı ve bant çözümlerini inanılmaz pratik yöntemlerle sunan Command markası ile ise çivilerden, sevimsiz duvar çatlaklarından kurtulduk. Kısacası günlük hayatımızda kullıyor olduğumuz pek çok ürünün arkasında 3M markası duruyor, 200 ülkede 90bine yakın çalışanı ile gerçekten dev bir isim.3m inovasyon merkezi

3M Müşteri İnovasyon Merkezi

Teknolojik Anneler olarak davet edildiğimiz Türkiye Müşteri İnovasyon Merkezi 2015 Mart başında açılmış. Merkez 3M’in müşterileri  ile temasa geçmesine ve işbirliği yapmasına olanak tanıyor, Ar-Ge yatırımları ile müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik inovasyonlar geliştiriyorlar.

Ar-Ge merkezini gezerken çok etkilendiğimiz 3M markası, aslında farklı sektörlerde pek çok ihtiyaca yönelik bilimsel çözümler üretmeye adamış kendisini. Gelirinin %6’sını ar-ge’ye ayırıyor ve bünyesinde çalışan mühendis sayısı 11bin! Rakamlarla sizi sıkmak istemiyoruz, 40 ayrı inovasyon merkezinde bilimsel çalışmalarına devam eden markayı #annegözüyle şöyle özetleyebiliriz;

3M bilim için çalışıyor; inşaat, otomativ, uçak sanayi, sağlık sektörü gibi pek çok alana hizmet veriyor. Örneğin aya ilk ayak basan astronot Neil Armstrong’un ayağındaki sentetik lastik botların arkasında da 3M var, Türkiye’deki her bir aracın plakasındaki reflektörlerde de… Bu büyük marka tüm yatırımını bilime yaparken bir yandan da bilimin inovatif bir yaklaşımla günlük hayatımıza nasıl kullanılabileceğine yoğunlaşıyorlar. Yine bir örnek; kadınların bulaşık için otomotiv, inşaat gibi sektörlerde kullanılan aşındırıcıları kullandıkları fark edip bu ihtiyaca yönelik ilk sünderi piyasaya süren yine onlar.

Cırt-cırtlı duvar bantlarından (Command serisi), bulaşık süngerlerine, Next Care yara bantlarından, sıcak-soğuk jel kompreslere, envayi çeşit post-it’ten çocuklarımızın kullandığı yapıştırıcılara.. pek çok formda hayatımızın her alanında zaten alıyor olan markayı bugün yakından tanımak bizi heyecanlandırdı. 40 İnovasyon merkezinden birisinin yaşadığımız şehirde olması bile heyecan verici.

İzlediklerimiz ve gördüklerimiz sonrası bundan sonra asla ‘Sıradan bir not kağıdı!’ deyip geçmeyeceğimiz bir gerçek! Güvenlik nedeni ile her alanda çekim yapamadık ama ziyaretimizle ilgili çok kısa özete bu linkten ulaşabilirsiniz.

3M Facebook sayfası: facebook.com/3MTurkiye

*Nielsen Türkiye 2014 araştırması

 

One thought on “3M İnovasyon Merkezi Ziyareti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.