Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Ve Eğitim Laboratuvarı GETEM etkinliğinden

Engelsiz teknoloji

Teknoloji artık engelleri ortadan kaldırıyor.

Engellilerin teknoloji kullanımını kolaylaştıracak uygulamalar ve donanımlardan bazılarını sıraladık.

Engelsiz teknoloji nerelerde kolaylık sağlıyor?

Sesle kontrol

Sesle kontrol sistemi ile klavye ihtiyacı ortadan kalkıyor ve engelliler bilgisayarlarını sesli komutlarla kullanabiliyor.

Aynı şekilde cep telefonları da, basit ayarlarla kolaylıkla ‘özel’ konuma getirilebiliyor ve yine sadece ses ile arama yapma, yanıtlama, hatta mesaj gönderme ve internette gezinme mümkün.

Anlık mesajlaşma ve sohbet uygulamaları

Evden çıkması zor veya imkânsız kimseler, ister sadece iletişim amaçlı, isterse iş imkanına çevirerek evden görüşme yapabiliyorlar. Kullandıkları bir sosyal medya mecrası da olabilir, özel bir sohbet uygulaması da, ister masaüstü bilgisayardan ister tablet ve telefondan, evden çıkmadan sesli ve/veya görüntülü görüşme yapmak hayatı kolaylaştırıyor. Sadece iş ve sohbet amaçlı değil, acil durum, doktor görüşmeleri vb zamanlarda da kullanımı müthiş kolaylık sağlıyor. Öyle ki, bugün evden çıkmadan, bilgisayar karşısında online eğitim almak, alınan eğitimle ilgili sertifika sahibi olabilmek mümkün.

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Ve Eğitim Laboratuvarı GETEM etkinliğinden

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Ve Eğitim Laboratuvarı GETEM #engelsizyaşam etkinliğinden

Braille klavyesi

Görme engellilerin okuyup yazabilmesi için 1820’de Louis Braille tarafından geliştirilen alfabe bugün teknolojiye de uyarlandı. Braille klavyesi sayesinde görme engelliler mesaj gönderebiliyor, elektronik posta yazabiliyor ve arama yaparak internette gezebiliyorlar.

Geçmiş yıllarda çok zor ulaşılabilinen Braille alfabesi ile basılmış kitaplar ise bugün çok daha fazla kişinin ulaşabileceği hizmetlerden. Eskiden sadece klasik eserlere ve eğitici sınırlı sayıda kaynağa erişilebiliyorken bugün gönüllü girişimler sayesinde okul kitaplarından yeni basım bestseller romanlara kadar ulaşabilmek mümkün.

Sesli komutlar, sesli itaplar

Google arama motoru dahil pek çok internet sitesindeki yönlendirmeleri açarak çoğu siteyi ‘engelli dostu’ yapmak mümkün. Mobil cihazlara ve bilgisayarlara yüklenen yardımcı eklentiler ve uygulamalar sayesinde sitelerin içeriğine erişilebiliyor, internetteki çoğu kaynaktan faydalanılabiliyor. Sesli kitaplar online satın alınabileceği gibi, kiralanabiliyor da.

İnternet kameraları

İnternet kameraları sayesinde duyma engellileri işaret dilini kullanarak uzaktaki yakınları veya ihtiyaçları dahilinde iletişimde bulunabiliyorlar. Aynı şekilde evden kısıtlı çıkabilen veya hiç çıkamayan kimseler de web kameraları ile online görüşmeler yapabiliyor, psikolojik danışmanlık hizmeti dahil pek çok hizmet alabiliyorlar.

Gözle takip

Düşünceleri koda çevirebilen bilgisayar programları sayesinde, kişiler sadece bakışları ile bilgisayar faresini kullanabiliyor. Hatta ve hatta, kişinin beynini tarayan bilgisayarlar, el ayak oynatma gibi komutsal motor becerilerin sinyallerini yorumlayabiliyor ve gerçek harekete dönüştürebiliyor. Bu sistem herkesin faydalanabilmesi için henüz pahalı ancak, fare imlecinin göz hareketi ile takip edilebildiği sistem artık ulaşılabilir bir hizmet olmuş durumda.

Tüm bunların yanı sıra online randevu işlemleri, online bilet işlemleri, e-devlet hizmetleri, online alışveriş, evden çıkmakta güçlük çeken kimselerin hayatını kolaylaştıran hizmetler. Yaşlılar, bebekliler, hastalar, her an dışarı çıkmaya müsait olamayan kişiler için özellikle internet müthiş kolaylık sağlıyor. Sadece hizmet bazında değil, sosyal medyada iletişim içersinde bulunabilmenin bile psikolojik olarak olumlu etkileri olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.