Yumurta dondurma işlemi ülkemizde mümkün mü?

‘Geç anne olmak’ … huzursuz eden bir yanı var değil mi bu tamlamanın? Evet artık kadınlar annelerinden daha geç anne oluyorlar ve bunu çoğu kez bilinçli tercih ediyorlar.

Bugün Türkiye’de ve dünyada çocuk sahibi olmayı erteleyen kadınların ortak nedenleri şöyle sıralanıyormuş;

-Uzun süren eğitim

-Eğitim sonrası iş sahibi olma arayışı

-Kariyer planları

-Ekonomik kaygılar

-Çiftlerden birinin kendini hazır hissetmemesi

Biz de, birimiz 30, diğerimiz 35 yaşında hamile kalmış birer anne olarak bu kriterlere sanırız birebir uyuyoruz. Ama bir de anne olmak isteyip de olamayan kadınlar var.

Yaş ilerledikçe sorunlar artıyor, 18-25 yaş arasında en üst sevidede olan yumurtalık fonksiyonları, 35’inden sonra azalmaya başlıyor, gebe kalmak güçleşiyor. İleri yaşlarda gebe kalmanın güçleşmesinin yanısıra, bebeklerde de doğum anormallikleri görülme olasılığının arttığı da bir gerçek.

Tüm bu bilgileri Kadıköy Şifa Hastanesi‘nin ‘Geç de olsa genç anne olmak’ başlıklı seminerinde not aldık.

Bakın ileri yaş gebeliklerinde sıkça karşılaşılan sorunlar nelermiş;

-Yaş ilerledikçe görülern Tip2 Diabet, gestasyonel diabet

-Yüksek tansiyon

-Ödem ve idrarda albümin çıkması

-Düşük yapma olasılığının artması

-Dış gebelik olasılığının yüksek olması

-Başta Down Sendromu olmak üzereanomalili bebek doğurma riskinin artması

-Gebelik sırasında plesanta problemleri

-Çoğul gebelik

-Bebekte gelişme geriliği ve erken doğum riski

İleri yaş gebeliklerinin hiç mi artısı yok?

Kendimizden örnek verebiliriz rahatlıkla, elbette artısı da var! Anneler yaşam telaşını geride bırakmış oldukları için çocuklarının gelişimi esnasında, çocukluk döneminde onunla dolu dolu ve kaliteli zaman geçirebiliyorlar. Daha fazla vakit ayırabiliyor, onların bakımını kendileri üstlenebiliyorlar.

Çocuğum olmuyor?

Modern tıbbın getirdikleri ve teknoloji sayesinde yukarıda bahsedilen riskler ile baş edebilmek eskisi kadar güç değil. Ancak bebek sahibi olabilmek için sadece kadının düzenli adet görüyor olması da yeterli değil. Erkeğin ejekülatının olması da yeterli ve kaliteli spermlerinin olduğunun göstergesi değildir. Üreme yetisi yetersiz ise tüp bebek olasılığı bu noktada devreye giriyor.

10Eylül2014 tarihinde ülkemizde Tüp Bebek Yönetmeliği‘nde yapılan değişiklik ile geç anne adaylarına büyük fırsat verildi. Yumurtlama kapasitesi düşük olan ve hiç doğurmamış kadınlar, ailesinde erken menapoz öyküsü olan kadınlar, kanser riski altında olan kadınlar, radyoterapi/ kemoterapi gibi tedaviler almak durumunda olan kadınlar, yumurtalarının dondurabiliyor. 3 doktor imzası ile belirtilen durumlara uyan kimseler, yumurta saklama işlemi yaptırabilirler.

Menapoza girme yaşı ailedeki örneklere çok bağlı. Rezervinizde ne kadar yumurta kaldığını, menapoza ne zaman gireceğinizi ilgili merkezlere başvurarak basit bir testle siz de öğrenebilirsiniz aslında.

Yumurta dondurma işlemi maliyeti nedir?

Bu işlem yaklaşık 4500tl’ye mal oluyor. Yumurtalarınız resmi süre olan 5 yıl saklı tutuluyor. Özel hallerde (kanser, vb) süre uzayabiliyor. Ücret bir kez veriliyor, Kadıköy Şifa Hastanesi özel biriminde yumurtalar korunuyor, işlem haricinde yıllık 300-400tl civarı bir aidat alınıyor.

KADIKÖY ŞİFA iletişim numarası 444 2 574 ‘tür.

 

yumurta-dondurma

 Kadıköy Şifa Hastanesi hekimleri blogger anneler ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.