Sitem Alexa’da neden geri düştü?

Alexa’a ile ilgili en çok gelen sorular hep sıralama değişiklikleri üstüne…

Sitemin trafiği sürekli artarken neden Alexa’da geriye düşüyorum? Bir gün çok iyiyken, birden nasıl bu kadar oynayabiliyor?

Öncelikle Alexa, sizin sitenizin başarısını ölçmüyor. Alexa ne yapıyor; tüm web sitelerinin günlük trafiklerinin istatistiğini tutuyor. İkisi aynı şey değil mi? Hayır, değil. 

Sizin siteniz, sitenizdeki konuları işleyen diğer sitelerle en çok çekişme halinde, bu doğru. Bir başarı göstergesi arıyorsanız, ziyaretçi sayılarınızın sürekli ve uzun vadede artıyor olması veya en azından stabil kalması önemli. Çünkü Alexa son 3 aylık ortalamanızı baz alıyor. ‘Bugün yazım çok tıklandı, neden yükselmedim?’ diye bir durum yok; küçük değişimler, bir kaç gün, hatta bir kaç hafta içinde görünebilir.

alexada-düşüyorAyrıca 30 milyonu aşkın site arasında güncel olaylar, günlük değişimleri çok etkileyebiliyor. Örneğin tüm dünyayı etkileyen toplumsal bir olay oldu diyelim.. Bu konu ve ilgili başlıklar, günlerce ilgili sitelerin ‘rutin’ ziyaretçi sayılarını o kadar etkiliyor ki, sitenizin günlük trafiğiniz artmış olsa bile, o sitelerin yaşadığı artış karşısında önemsiz kalıyor.

Çünkü aslında Alex’a da başa yaklaştıkça, sayısal olarak çok daha büyük rakamlarla mücadele veriyorsunuz. Yandaki görselde anlatmak istediğimizi daha kolay anlayabilirsiniz, yeşil sütundaki site sayısı, kırmızı sütundaki site sayısının kat ve kat üstünde.

10bin’in altındaki bir site, 50bin’in altındaki bir siteden çok daha fazla çaba sarf etmeli yerini koruyabilmek için. Yani özetle, çok başarılı sitelerin, yerlerini koruyabilmeleri çok daha zor. 

Öte yandan,  daha az trafikli siteler, çok küçük artışlarla (100 ziyaretçiden 300 ziayretçiye çıkmak gibi) büyük sıçrayışlar yakalayabilirler. Çünkü o sıralamada site sayısı daha azdır, rekabet daha kolaydır. Yine görsele göre açıklarsak, kırmızıdan turuncuya atlamak daha kolay, rekabet daha az.

Çok önemli bir diğer nokta, Alexa’nın yalnızca cihazlarında Alexa tool-bar yüklü kullanıcıların tercihlerini yansıtması. Yani, Alexa sıralaması dediğimiz sıralama aslında tüüüüm internet kullanıcılarının sıralaması değildir.

Günlük, anlık değişimlere çok fazla takılmamanız, önerimiz. Ciddi olarak asılıyorsanız, site trafiğinizi arttırabilmek olmalı hedefiniz, Alexa zaten ona göre şekillenir, yeter ki yakaladığınız trafik uzun vadede sabit veya yükselen değerde olsun.

Bol tıklanmalar!