Sitem Alexa’da neden geri düştü?

Sitem Alexa’da neden geri düştü?

Alexa’a ile ilgili en çok gelen sorular hep sıralama değişiklikleri üstüne…

Sitemin trafiği sürekli artarken neden Alexa’da geriye düşüyorum? Bir gün çok iyiyken, birden nasıl bu kadar oynayabiliyor?

Öncelikle Alexa, sizin sitenizin başarısını ölçmüyor. Alexa ne yapıyor; tüm web sitelerinin günlük trafiklerinin istatistiğini tutuyor. İkisi aynı şey değil mi? Hayır, değil. 

Sizin siteniz, sitenizdeki konuları işleyen diğer sitelerle en çok çekişme halinde, bu doğru. Bir başarı göstergesi arıyorsanız, ziyaretçi sayılarınızın sürekli ve uzun vadede artıyor olması veya en azından stabil kalması önemli. Çünkü Alexa son 3 aylık ortalamanızı baz alıyor. ‘Bugün yazım çok tıklandı, neden yükselmedim?’ diye bir durum yok; küçük değişimler, bir kaç gün, hatta bir kaç hafta içinde görünebilir.

alexada-düşüyorAyrıca 30 milyonu aşkın site arasında güncel olaylar, günlük değişimleri çok etkileyebiliyor. Örneğin tüm dünyayı etkileyen toplumsal bir olay oldu diyelim.. Bu konu ve ilgili başlıklar, günlerce ilgili sitelerin ‘rutin’ ziyaretçi sayılarını o kadar etkiliyor ki, sitenizin günlük trafiğiniz artmış olsa bile, o sitelerin yaşadığı artış karşısında önemsiz kalıyor.

Çünkü aslında Alex’a da başa yaklaştıkça, sayısal olarak çok daha büyük rakamlarla mücadele veriyorsunuz. Yandaki görselde anlatmak istediğimizi daha kolay anlayabilirsiniz, yeşil sütundaki site sayısı, kırmızı sütundaki site sayısının kat ve kat üstünde.

10bin’in altındaki bir site, 50bin’in altındaki bir siteden çok daha fazla çaba sarf etmeli yerini koruyabilmek için. Yani özetle, çok başarılı sitelerin, yerlerini koruyabilmeleri çok daha zor. 

Öte yandan,  daha az trafikli siteler, çok küçük artışlarla (100 ziyaretçiden 300 ziayretçiye çıkmak gibi) büyük sıçrayışlar yakalayabilirler. Çünkü o sıralamada site sayısı daha azdır, rekabet daha kolaydır. Yine görsele göre açıklarsak, kırmızıdan turuncuya atlamak daha kolay, rekabet daha az.

Çok önemli bir diğer nokta, Alexa’nın yalnızca cihazlarında Alexa tool-bar yüklü kullanıcıların tercihlerini yansıtması. Yani, Alexa sıralaması dediğimiz sıralama aslında tüüüüm internet kullanıcılarının sıralaması değildir.

Günlük, anlık değişimlere çok fazla takılmamanız, önerimiz. Ciddi olarak asılıyorsanız, site trafiğinizi arttırabilmek olmalı hedefiniz, Alexa zaten ona göre şekillenir, yeter ki yakaladığınız trafik uzun vadede sabit veya yükselen değerde olsun.

Bol tıklanmalar!

 

 

18 thoughts on “Sitem Alexa’da neden geri düştü?

 • Geri bildirim: Alexa nedir? Alexa ne işe yarar? - Teknolojik Anneler

 • Geri bildirim: Sitem Alexa’da neden geri düştü? | Budamedya

 • Herkes sitem yükselsin diye uğraşıyorken siteyi yükseltmek gerçekten uzun süreli ve sistemli çalışmayı gerektiren bir süreç istiyor. Bu konularda araştırma yapmak ve site kalitesini uzun süreli kalıcı yapmak için hemen olsun yaklaşımlardan ve tehlikeli hit kazanımlarından uzak durulması gerekiyor.

  Yanıtla
 • Hocam Merhaba Alxa da Aylık 10 Dolar Üye Olnuyormuş Ve Kod Veriyolarmış Onu Sitene Katıyormuşsun Gayet Faydalıymış Tavsiye Edermisiniz Sizce ??

  Yanıtla
  • Geçici olarak etkisi oluyor, evet. Ama esas olan siteyi sağlam içerikle donatmak, kalıcılık için, gerisi yalan.

   Yanıtla
 • Yıllardır anlamadım alexa yı. Benden daha zayıf site benim siteyi geçiyor. Güncel olduğu halde, girişlerde sabit hatta atış var bir kaç aya göre alexa berbat.

  Yanıtla
 • Yanlış düşünüyor olabilirim ama Alexa bana göre ziyaretçi sayısına göre sıralama veriyor ve siteye para ile reklam almak dışında hiçbir anlam ifade etmiyor

  Yanıtla
 • ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok sıralama ziretçi düştümü sıralamada düşer veya rekiplerin farklı bildirim ve yazılar ile senin önüne çıkar önemli olan güncel tutmak.

  Yanıtla
 • İlginç bir durumla karşı karşıyayım içerik paylaşımı yapıyorum doğal ve zengin bir makale ile fakat alexa sıralamam sürekli düşüyor. Yeterince ziyaretçi sayımda var araştımalarım sonucunda google büyük bir güncelleme yapıyormuş Bekleyeceğiz artık.

  Yanıtla
 • Benim gözlemlerime göre de hit artışları anında alexa sıralamanızı etkiliyor. İlk açtığım sitemde bunu özellikle gözlemlemiştim. Fakat yazıda da belirtildiği gibi bu ölçümler alexa toolbar yüklü cihazlardan gelen veriler ile ölçülüyor. O yüzden çok doğru veriler değil bence. İlk başlarda niye yükselmiyor diye dert etmişliğim olmuştur. Fakat sonrasında umursamadım.

  Yanıtla
 • İlk başta benimde sitem 17 milyondan 2 milyona 1 hafta da yükseldi, sonrasında çok uğraştım 1900 binleri gördüm ama fazlada yükselmedi, ziyarteçi sayım ise günde 2-3 dü tabi napıyım o kadar ziyaretçiyi, sitede alexanın hoşuna gitmeyecek şeyler yapmış olabilirim ama sitem git gide düşüyor olabilir ama ziyaretçim en az 10 kat arttı buda reklam geliri demektir. Farkettiğim birşey de, sade ve düzgün ama az içerikli siteler alexa’da daha yukarı çıkabiliyor, tek blog sayfalı sitem bile 5 milyondan aşağıda içinde hiç içerik yok, sadece bu siteyi şu site sahibi açmıştır yazıyor :)

  Yanıtla
 • Bence alexa değeri artık çok önemli değil adamlar tanıtım satmak için bir şekilde alexa değerini yükseltebiliyorlar. Verdiğin bilgiler için teşekkürler işimize yarayacağına inanıyorum.

  Yanıtla
  • Evet, sizin yorumunuz da doğru. Sistemlerine paralı giriş yaptığınızda avantajlarınız değişiyor. Dönem dönem denenebilir.

   Yanıtla
 • alexa’nın web sitelerin sıralamasında veya seo’da herhangi bir etkisinin olduğunu düşünmüyorum. bir aralar dmoz vardı, millet oraya girmeye can atardı. ama google açıklama yaptı, herhangi bir dizin veya değerlendirme sitelerini baz almıyoruz diye. bunu da göz önünde bulundurmak lazım. selamlar

  Yanıtla
 • Ben alexaya çok önem veriyorum, bilmiyorum belkide bu benim hatam. Tanıtım yazısı yada link alacağım zaman ilk baktığım şey alexa değeri. Alexa çok yüksek ve 1M üzerinde ise alım yapmıyorum mesela.

  Yanıtla
 • Ben alexa değerlerine güveniyorum. Google sonuçta birilerini baz almasada sinyal aldığı etkenler hakkında da tüyolar veriyor. Google bir ara açıklama yaptı, herhangi bir dizin veya değerlendirme sitelerini baz almıyoruz diye. bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Emeklerine sağlık admin.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.