Setur’dan ‘Engelli Dostu’ web sitesi

Turizm sektöründe bir ilki gerçekleştiren Setur, görme engelli misafirlerine özel web sitesi tasarladı.

Setur’un Türkiye’de yaşayan 200 binden fazla görme engellinin erişebileceği ve rahatlıkla kullanabileceği ‘engelli dostu web sitesi’ http://engelsiz.setur.com.tr adresinde yayına başladı.

Görme engelliler için içerik ve kullanım kolaylığı sunan mobil uyumlu sitede yer alan içerikler, ekran okuyucu (Screen Reader) yardımı ile dinlenebiliyor ve tek bir tuşla (Tab tuşuyla), içerikler arasında geçiş yapılabiliyor. Yapılış aşamasında ‘Boğaziçi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı’ ile ‘Alternatif Yaşam Derneği’ gibi eğitim ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışılan site, görme engelli kullanıcılara tatillerini seçme imkanı verecek.

Geliştirilme sürecinde görme engellilerin de yer aldığı ve toplamda 600’e yakın tesise ait binlerce görselin betimlendiği site, görme engellilerin tesisleri hayal edebilmelerini de sağlayacak.

Setur’un, engelli dostu web sitesinin görme engellilere yönelik, şimdiye kadar yapılan en gelişmiş web sitelerinden biri olduğunu dile getiren Setur Genel Müdürü Üstün Özbey şunları söylüyor;

Engelsiz web sitemiz, içinde barındırdığı yeniliklerle görme engelliler adına atılmış önemli bir adım olacaktır. Setur ailesi olarak, bu konuda farkındalık sağlamayı hedefliyoruz. Attığımız bu önemli adımın birçok şirketin de benzer faaliyetlerde bulunmasına öncülük edeceğine ve topluma önemli bir katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Tesislerimizin bu yönde geliştirilmesi, engelli turizminin büyümesine de yardımcı olacaktır. Bu doğrultuda mevcut sitemizi de görme engelli misafirlerimize uygun olarak geliştireceğiz.”

Setur’un engelli dostu web sitesine, https://engelsiz.setur.com.tr adresinden, görme engelliler için tasarlanan web sitesinin tanıtım filmine ise, https://engelsiz.setur.com.tr/videolar.aspx adresinden ulaşabilirsiniz.

SETUR-HAZ14-06-Setur-Engelli-Dostu-websitesi

One thought on “Setur’dan ‘Engelli Dostu’ web sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.