Klima alırken nelere dikkat edilmeli?

BEKO-HAZ14-01-Beko-Klimalar

Yaz geldi çattı, havalar da ısınmaya başladı. Yazın bunaltıcı sıcaklarında ferahlık hissi yaşamanın en ideal yolu klimalar. Yeni bir klima almayı düşünüyorsanız veya mevcut klimanızı değiştirecekseniz sizin için hazırladığımız önerilere kulak verin;

 

1.Satın alım sonrasında da rahat etmeniz için, Klimanızı alacağınız firmanın satış öncesi ve sonrası hizmetlerinin güvenilir olmasına, klimanız arızalandığı takdirde acil müdahale edebilecek geniş servis ağı sunabilmesine dikkat edin.

 

2.İdeal konfor koşullarına uygun bir ortam yaratmak için, klimanızı seçmeden önce uzman yetkili servis teknisyenlerinden yardım alın. Mekanınızın ihtiyacına göre daha az kapasiteli olan bir klima, verimli soğutma sağlamayacağından kompresör sürekli devrede kalacak ve bu da enerji harcamasını arttıracaktır.

 

3.Klimanızın kapasitesi mekanın ihtiyacından daha büyükse, ortam çok çabuk soğuyacak ve kompresör sık aralıklarla kapanıp açılacaktır. Bu durum klimanızın enerji sarfiyatını arttırdığı gibi bulunduğu mekanı fazlasıyla soğutacak ve aşırı ses yapacaktır. Büyük mekanlarda salon tipi klima, küçük mekanlarda split tipi klima kullanmayı tercih edin.  

 

4.Enerji tüketimini düşürmek için, yüksek enerji verim oranına sahip ve A enerji sınıfı klimalar kullanın. Klimanızın iç ortamdan dış ortama veya dış ortamdan iç ortama aktarabildiği enerji miktarının harcadığı elektrik enerjisi oranı olan EER-Enerji verim oranı ya da COP-performans katsayısı’nın yüksek olması önemlidir. Enerji verim oranı yüksek olduğu takdirde klimanız daha verimli çalışır.

 

5.Isıtma konusunda iyi bir klima arıyorsanız, Inverter teknolojisine sahip klimaları tercih edin. Hem soğutmada hem ısıtmada oldukça verimli olan İnverter teknolojisine sahip klimalar ile -15 derecede bile verimli ısıtma sağlayabilirsiniz. Enerji harcaması bakımından ise standart klimalara kıyasla %44’e varan oranda daha avantajlıdır.

 

6. Konforlu ve nem seviyesinin dengeli olduğu bir ortam yaratmak için, sağlıklı nem alma özelliği olan bir klima almayı tercih edin. Özel nem alma konumu bulunan klimalar, ortam havasını aşırı soğutmadan, yeterli nem seviyesini koruyacaktır./sağlayacaktır. Bu sayede havanın sıcak olmadığı, ancak nemin rahatsız edici düzeyde olduğu zamanlarda, üfleme ihtiyacı hissetmeden bulunduğunuz ortamın nemini alabilceksiniz.

 

7. Klimanızın sahip olduğu filtre donanımlarını iyice araştırın. Bazı filtreler sadece, havada bulunan toz ve polen gibi çeşitli partikülleri tutma görevi görür. Ancak gelişmiş filtreler bu partikülleri tutmanın yanı sıra havada uçuşan alerjik özelliğe sahip bu partiküllerin protein yapılarını bozar ve pasif olmalarını sağlar. Böylece daha sağlıklı bir ortam oluşur.

 

8.Sağlıklı bir ortama önem veriyorsanız, Neo Plasma özelliği bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz. Klimaya ısıtma-soğutma işlevi dışında, hava temizleme özelliği kazandıran Neo Plasma teknolojisi, iki yönlü çözüm sunar. Normal filtreler gibi değiştirilmesi gerekmediği gibi, ortam havasını temizlerken harcadığı elektrik bakımından oldukça tasarrufludur.

 

9.  Konforlu, sessiz, sakin bir ortam istiyorsanız, düşük sesli çalışan Inverter teknolojisine sahip klimaları tercih edebilirsiniz.

 

10.  Sağlıklı ve dengeli ısınan bir ortam için, değişken sıcaklık değerlerini otomatik olarak algılayan ve buna göre ısıtma-soğutma konumlarını ayarlayan klimaları tercih edin.

 

11. Mekanınızda doğal bir rüzgar esintisi hissetmek istiyorsanız, Doğal Rüzgar Etkili Otomatik Hava Yönlendirme sistemine sahip bir klima satın alabilirsiniz.

 

12. Klimanızın 24 saat içerisinde belirli saatlerde açılıp kapanabilmesini sağlamak için, 24 saat çoklu programlama özelliği olan klimaları tercih edebilirsiniz.

 

13. Çevrenize zarar vermeyecek bir klima arıyorsanız, çevre dostu R 410 A gazı kullanılan klimaları seçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Klima alırken nelere dikkat edilmeli?

  • Bunların en en önemlisi 9. madde. Oturamazsınız yoksa ortamda.

    Yanıtla
  • Ege’ye katılıyorum. 9. madde çok önemli. Inverter olmasına dikkat etmelisiniz.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.