En sağlıklı tencere hangisi?

en sağlıklı tencereGünümüzde çeşitler o kadar çok ki, en sağlıklı tencere materyali hangisidir diye sorguluyoruz; teflon, çelik, döküm, cam, porselen ve hatta bakır. Tüm bu materyalleri araştırdık, seçimi size bırakıyoruz.

Teflon nedir?

Teflon dediğimiz ürünler aslen içi teflon denilen özel maddeyle kaplanmış ve bu şekilde cezbedici ‘yapışmaz’ özelliğini elde etmiş ürünlerdir. Teflon (PTFE) , etilenle flüorun karışımıyla elde edilen plastik bir maddedir, ısıya çok dayanıklıdır. Paslanmazlar, yapışmazlar ancak kolayca çizilebilirler. Pişirirken sivri uçlu aletler yerine tahta veya silikon aletler kullanılmalı, temizlerken de elde ve yumuşak dokulu ürünlerle temizlenmelidirler. İçlerinde bir parça su kaynatıp da temizlenebilirler. Çizilmiş ürünleri kullanmamak gerekir, bileşimindeki zararlı maddeler gıdaya geçebilir, ki bunların arasında kurşun, bakır, kadmonyum gibi bileşenler vardır.

Çelik tencereler

Çelik dendiğinde aklımıza ilk gelen özellik paslanmaz oluşudur. Çok dayanıklı, kolay kolay eskimeyen ürünlerdir ancak zamanla matlaşabilir veya sert cisimlerle temizlendiğinde çizikler oluşabilir. Krom, nikel gibi metallerden oluşan çelik tencerelerin tabanı çok kısa sürede ısınır, ancak ısıyı eşit dağıtamaz. Temizliği ise kolay sayılabilir, diğer tencereler gibi ekstra bakım gerektirmez. Matlaştıysa sirke ile, dibi tuttuysa karbonat ve limon suyu ile temizlenebilir.

Döküm tencere ve tava

Dökme demirden tava ve tencereler ısıyı kabın her yerine eşit yayarlar ve sabit ısıda pişirirler, dolayısıyla yiyecekler daha lezzetli olur. Yüksek fiyatarının yanı sıra temizliği kullanıcıları en çok düşündüren kısmıdır, çünkü yiyecekler zemine yapışabilir. Aslında pişirme sonrası bu kapların içinde çok az su kaynatılarak arındırılabilirler. Isıtılmış tencerenin içine az miktarda  yağ dökülüp biraz tuz ekleyerek kağıt havluyla silinip kaldırılabilirsiniz. Durulamak için su kullanmalısınız, deterjan döküm tencere tava için önerilmez. Bakımında en önemli nokta ise döküm tencere ve tava asla ıslak bırakılmamalıdır. İçi emaye kaplı döküm kaplar da vardır, bunları ise makinada yıkabilir veya elde deterjanla temizleyebilirsiniz, sorun olmaz.

cam kaselerCam tencereler

İster pişirmek ister saklamak için olsun en sağlıklı malzeme camdır diyebiliriz rahatlıkla. Cam kap kacak çizilmez, içine konan malzeme dokusuna işlemez veya dokusunu bozamaz; geçirimsiz yapıdadır. Tabanı uygun kalınlıktaki cam kaseler ocakta, fırında, mikro dalga fırınlarda kullanılabilinir. Çok sert malzeme ile ovulursa çizikler oluşabilir, oysa ki sıcak su ve deterjan ile en kolay temizlenebilecek malzeme camdır.  Zamanla matlaşma sorunu olursa, her derde deva sirke ile sorunu çözebilirsiniz.

 

Seramik kap kacak

‘Seramik kap kacak çizilmez’ gibi yanlış bir inanış vardır. Aksine oldukça nazik bir materyaldir, elde ve yumuşak süngerlerle yıkanmalıdır. Çok kolay çizilebileceğinden, sermaik kaplarda kaşık, maşa vb araç kullanırken  tahta veya silikon malzemeden mutfak gereçleri tercih edilmeli. Seramik kapların dokulu yüzeyleri çizildiğinde sağlığa zararlı bileşenler açığa çıkmaz, çünkü malzemesi doğladır kurşun, bakır vb içermez. Yapışmayan yüzeyi, şık görünümü, doğal materyal olması seramiğin artısı; elde yıkama mecburiyetini, kolayca çizilmesini ise eksileri olarak sayabiliriz.

Emaye tencerler, kaplar

Kullandığımız emaye kaplar, aslen koruyucu emaye yüzeyle kaplanmış demir pişirme kaplarıdır. Emaye camsı bir yapıdır, hassas ve kırılgandır. Kolay çizilmez ancak kolayca çatlayabilir. Yıpranmadığı, çatlamadığı takdirde sorun yoktur ancak çatlaklar varsa alaşımlar yiyeceğe geçebilir.

toprak kaplarToprak kapta pişirme

Toprak kaplar belki de en uzun süredir kullanılan pişirme kap kacaklarıdır. Toprak kaplar ısıyı eşit yayamazlar ve ısı değişiminden çok hızlı etkilenirler; bu sebeple az ısıyla ve yavaş yavaş pişirmeye uygundurlar. İçi sırlı kaplı olanlarda çatlaklar olmamasına dikkat edin, aralara gıda girebilir ve hijyen sorun olabilir. Fırında pişirirken, toprak kabı koyduktan fırını ısıtmaya ve toprak kapları daima kuru kaldırmaya özen göstermek gerekir.  Sonuç olarak toprak kaplar ekonomiktir, yemekler çok lezzetli olur ancak çok uzun ömürlü değillerdir ve pişirme işlemi vakit alır.

Bakır kaplar

Tarihte kullanılan ilk metal bakırdır dolayısıyla bakır kapta pişirme yöntemi de çok eskilere dayanır. Bakır kaplar çok hızlı ısınır, çok hızlı soğurlar. Sadece kalaylanmış olanları pişirme işlemi için kullanılmalıdır, bakır besinlerle birebir temas halinde olmamalı.  Aksi taktirde alaşımlar gıdaya ve vücuda geçebilir. Bakır tencere ve tavada pişirilen besinleri başka kaba almak, o kapta bekletmemek gerekir. Kaplamanın kalitesine de dikkat etmek gerekir. Besinlerin asidi kalayın yapısını bozabilir, yer yer dökülmüş, kalayı çatlamış ürünler pişirme amaçlı kullanılmamalıdır.

Granit tencereler

Mutfaklara giren en son tencere materyali granittir, tamamen doğal granit kullanılarak yapılırlar. Yapışmaz tabanlıdırlar ama daha özellikleri dayanıklılıktır. Yüksek ısılara dayanıklı, ısıyı eşit dağıtan, çizilmeyen, aşınmayan ve yapışmayan granit tencerelerin bakımı da kolaydır. Piyasada teflon üzeri granit kaplı tava ve tencere de vardır, satın alırken tamamen granit olup olmadığı araştırılmalı. Saydığımız özellikler tamamen granit kaplı ürünler için geçerlidir, altta teflon varsa çizilme, vb yine sorun olabilir. Pahalıdırlar, eşit dağılan ısıyla yemekler lezzetli olur, özel bakım gerektirmezler.

 

10 thoughts on “En sağlıklı tencere hangisi?

 • Merhaba
  Granit tencere hakkında yazdığınız çok yanlış… Iki yada üç farklı renkteki teflonu karıştırarak elde edilen ve taş desenli görünümlü teflona verilen isimdir granit, yoksa granit taş ile hiçbir alakası yoktur, daha sağlıklı imajı vermek için…

  Yanıtla
 • Merhaba çelik tencerede çizik olunca ne yapmalıyız kullanılmamalı mı yada ne derece çizik zararlı oluyor çeliklerde

  Yanıtla
  • Merhaba, altta başka kaplama malzemesi yoksa sıkıntı yok çelikte

   Yanıtla
 • Evet gerçekten de granit hakkında yazdığınız yanlış granit malzemeden üretilmezler kalın teflon yapısı vardır aldığı görüntüden dolayı granit denir. Korkmaz ın kendi yaptığı açıklamayı az önce izledim bende öyle diyordu

  Yanıtla
 • Granıt kaplama ve granit farklı malzemedir .Arastırmadan bu kadar kesin konuşmasanız daha faydalı olur .Jumbo granit tava sadece granitten üretilmiş kaplama olmayan ağır doğal bir tavadır artısı eksisi vardır ama söylediğiniz markadaki malzemelerle hiç bir benzerliği yoktur

  Yanıtla
  • Yazının içinden; “Piyasada teflon üzeri granit kaplı tava ve tencere de vardır, satın alırken tamamen granit olup olmadığı araştırılmalı. Saydığımız özellikler tamamen granit kaplı ürünler için geçerlidir, altta teflon varsa çizilme, vb yine sorun olabilir.”

   Yanıtla
 • Bu işlerin içinden geldiğim için söylüyorum.Granit ve Seramik ve hakkında yazdıklarınız tamamen yanlış.İkiside püskürtme boyadan yapılıyor.Birisi granit görünümlü diyerisi seramik görünümlü aliminyum üzerine püskürtme boyadır.Teflonda cabası.Ben bizzat fabrikada yapılışlarını gördüm.Çelik cam Demir döküm bakır ve güveç harici hepsi salıksız.Çizilmez diyorlar tamamen yalan öyle diyene sizde deyin ki şu bıçağın ucuyla bir çizeyim bakalım ne diyecekler…Çizilecek ve boyanın altından aliminyum levha çıkacak.Hayatda böyle yalan işte aynı marketten beslenenle köy hayatı yaşayan gibi…%100 pamuk %100 yün bulmak çok zor olduğu gibi…

  Yanıtla
  • Peki Jumbo granit tavalar sağlıklımı?

   Yanıtla
 • Ben de sağlıklı tencere işini önemsiyorum hem dayanıklı olması hem de zarar vermemesi açısından uzun araştırmalarım sonucu karacanın bio diamond serisinde karar kıldım ve tencerelerimi toptan değiştirdim,pro olanlarından aldım teflon gibi yapışmaz ama içinde elmas tozları varmış bu da sağlıklı ve güçlü olmasını sağlıyor diye düşünüyorum çok da memnunum taviye ederim bir bakın derim

  Yanıtla
  • Halen kullanıyor musunuz ve memnun musunuz?

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.