Mark Zuckerberg baba oldu

Priscilla and I have some exciting news: we’re expecting a baby girl! 31 Temmuz’da Facebook sayfasından böyle duyurmuştu ‘müjdeli’ haberi Facebook’un kurucusu Mark, baba oluyordu! Fakat esas fırtına kızları Max doğduktan sonra koptu. Zuckerberg ve eşi Chan, kızlarına yazdıklarını belirttikleri mektubu paylaştılar ve böylelikle tüm dünya çiftin servetinin %99’unu bağışlayacaklarını öğrendi. Bahsedilen miktar tahmini 45 milyar dolar kadar olunca, o günden bugüne yorumların ardı arkası kesilmedi… Peki bu duyarlı bir davranış mıydı gerçekten yoksa milyon dolarlarca vergiden kaçmanın bir yolu mu?

MARK-ZUCKERBERG-daughter

Chan Zuckerberg Initiative nedir?

Mark Zuckerberg’in Microsoft‘un kurucusu Bill Gates’e hayranlığı ve Gates ile eşi Melinda’nın da kendilerinin ve diğer hayır kurumlarına yaptıkları bağışlar biliniyor. ‘Kendine örnek alıyor’ denilen Gates’lerin aldığı ağır yorumlardan bu kez Mark da nasibini aldı ve sosyal medya ve basında olay hemen yorumlandı; ‘Tüm bunlar vergiden kurtulmak için’

“Hayırsever kapitalizmi” mi?

Çift, bebeklerine yazdıkları mektupta servetlerinin %99’unu bağışlayacaklarını belirtmişti. İddialara göre Facebook CEO’sunun Chan Zuckerberg Initiative’i kurma amacı sadece vergi yükünden kurtulmak. Çünkü; ABD yasalarına göre bağış yapanlara yüzde 50 civarı vergi muafiyeti geliyor. ABD’nin önde gelen şirketlerinin bu yolla toplam 40 milyar dolarlık vergi avantajı sağladığı belirtiliyor.

Haber sitelerinde ve sosyal medyada yapılan binlerce sansasyonel yorumdan sonra Zuckerberg yeni bir açıklama yapmak durumunda kaldı. 4 Aralıkta sayfasından paylaştığı durum bildiriminde, kurdukları oluşumun kendilerine finansal olarak bir getirisi olmayacağını yazdı. Yardım faaliyetlerini etkin yönetebilmek adına bu kurumu kurduklarını, hatta geleneksel bir vakıf kurmuş olsalardı çok daha avantaj sağlamış olabileceklerini belirtti. Şu ana kadar zaten desteklemiş oldukları çeşitli kişisel gelişim eğitimleri,  sağlık, bilim, internet ve bilişim konularındaki yardımlarına bu kanaldan daha sağlıklı bir şekilde devam edebileceklerini, çünkü bu yöntemle çalışmalarının esneklik kazanabildiğini savundu.

Sonuç olarak, öyle ya da böyle Max henüz 1 haftalık olmadan dünya gündemine oturmuş durumda! Sosyal medya devinin şimdiden ‘en sosyal’ bebeği bakalım nasıl büyüyecek? Her fırsatta belirttiğimiz ‘Sosyal medyada çocuklarınızla ilgili çok paylaşım yapmayın’ görüşümüz, bakalım Facebook’un babasının paylaşımlarıyla ne kadar örtüşecek, kendileri ne kadar paylaşım yapacak?

* Chan Zuckerberg Initiative’in bugüne kadar yapılmış olan ve yapılacak olan tüm çalışmaları şu adresten  takip edilebilinir; https://www.facebook.com/chanzuckerberginitiative/

 

 

One thought on “Mark Zuckerberg baba oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.