Çocuklar için güvenli video platformu Jellies

İnternet ortamında video izlemek istenildiğinde ilk akla gelen platform hiç şüphesiz ki YouTube olacaktır. Çocuklar için güvenli video platformu olarak hazırlanan Jellies, bu kuralı yıkabilecek mi?

güvenli video Jellies

Çocuklar için güvenli video platformu Jellies

Evet YouTube zengin içeriğiyle yetişkin ya da çocuk her yaş grubundan kullanıcının ilgi alanına göre videolar izleyebileceği en zengin içeriğe sahip video platformu. Hatta çocuklarımızın izlemekle kalmayıp kendi kanallarını oluşturarak videolarını listelemekte yetişkinlerden önde olduklarını söyleyebiliriz.

Bazen annelerin de her ne kadar doğru olmadığını bilip onaylamasak da– ek gıdaya geçiş döneminden itibaren çocuklarına YouTube’daki videoları izleterek yemek yedirmeye çalıştığını gözlemleyebiliyoruz. Eğitim amaçlı videolarda da tercihimiz YouTube olabiliyor tabi ki. Çocuğunun temel kavramlar ya da yabancı dil öğrenmesi için veliler sıklıkla YouTube’dan yararlanıyor.

Erken çocukluk dönemi dediğimiz yaşlarda ise durum bundan biraz farklı hale geliyor. Çünkü ülkemiz şartlarında neredeyse tableti olmayan çocuğumuz yok. Bireysel mobil cihaza sahip çocuklarımız kendi seçimlerini yapmaya başlıyor. Kontrol ebeveynlerden çıkabiliyor.

Bu yaşlarda çocuklarımızın YouTube kullanma amaçları değişerek severek oynadıkları oyunların videolarını izleme konusunda yoğunlaşıyor. İzlenen videolar ard arda birbirini takip ederken, çocuklarımızın da farkında olmadan farklı içeriklere maruz kaldığına şahit oluyoruz maalesef. Aslında bu süreç ebeveynler için oldukça zor ve yorucu.

İnsanın aklında geçmiyor değil hani. Keşke güvenli bir platform olsa çocuğum video izlerken içim rahat olsa ne kadar iyi olur değil mi?

İşte Ken Yarmosh, tam da bu düşüncelerle çocuklar için güvenli bir video izleme platformu olan Jellies’ i yarattı.

jellies video uygulamasıJellies nedir?

Jellies videoları sakıncalı içerik içermemekle birlikte, tamamen eğitici videolar barındırmakta. Jellies’ in en çok beğendiğim özelliklerinden biri de videoların yaş gruplarına göre kategorize edilmiş olması. Videolar 2-4-6-8 yaş ve üzeri olacak şekilde göre kategorize edilmiş ve çeşitli konu başlıkları altında toplanmış. Uygulamanın ebeveyn ve çocuk modu mevcut. Ebeveyn modunda çocuğumuzun izleyeceği video serisini seçip kütüphaneye ekliyoruz.

Yeni içeriklerle zenginleşmeye devam eden Jellies şu an için sadece İngilizce dil desteğine sahip ve AppStore’da buradan yüklenebilmekte.

Jellies’te YouTube’dan farklı olarak reklam olmadığı için aylık 4,99$ ödemesi olan bir sistemle çalışmakta.

Ne dersiniz sevgili anneler? Çocuklarımızın güvenli bir platformda videolar izlemesi için Jellies’i satın almaya değer mi?

Yasemin KÜÇÜKYILMAZ

One thought on “Çocuklar için güvenli video platformu Jellies

  • Tam bu konuyu araştırdığım bir dönemde yazınıza rastladım. aklıma takılan soruların cevabı oldu. kaleminize sağlık

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.