iPhone ekranının bir kısmı nasıl kilitlenir?

iPhone (veya iPad) ekranının bir kısmı nasıl kilitlenir?

Mühim soru değil mi? Günümüz teknolojisinde her birimiz birer internet annesi olmuşken ne kadar istesek de çocuklarımızı tamamen uzak tutamıyoruz akıllı telefonlardan tabletlerden. Gün içinde acil durumlarda 20 dakikalığına dahi olsa, puzzle, boyama, çizgi film vs açıp veriyoruz. (Ne yalan söyleyeyim abartmamak kaydıyla faydası olduğunu da görüyorum çocuğumda.) Neyse konuya döneyim. Açıyoruz da noluyor? Şahsen ben iphone’u eline vermişsem zaten o an ona odaklanamıyorum demektir. Yani telefonu eline verip bir de kontrol edecek halim olsa zaten telefonu vermem bizzat oyun oynarım. Yani telefon küçük hanımda, ben işimde gücümde. Heyhat 10 dakika 20 dakika sonra telefon elime geri durum ne ahanda şu:

  Yani ne diyor bu fotoğraf  iphone’da oyun oynayan çocuk, duramamış o sayfada oyunu kapatmış, başka yerleri dolaşmış, kurcalamış; 3. bi sayfa oluşturulmuş, altta yer alan çok kullanılan dörtlü 2 tane kalmış. Kimi şeyler silinmiş falan… Instagram’a fotoğraf gönderdiği, whatsaap’tan twitter’dan bir şeyler gönderdiği de oldu kendisinin. Gel de cinnet geçirme! Ne zamandır dertleniyordum bu duruma. Bugün Twitter’dan sordum “İphone’da çocuklar için bir kilit yok mu? Oyun oynarken oyundan çıkmasını engelleyemiyor muyuz? Home tuşunu en azından kilitleyemiyor muyuz? Bir çözüm yok mu arkadaş” diye ve cevap çok geçmeden bir anneden, Kamelya’dan geldi.

IOS 6′da yer alan Guided Access ile iphone yada ipad ekranımızın  istediğimiz bir kısmını  geçici bir süre ile kilitlemek mümkün oluyormuş.

Peki nasıl kilitliyoruz iphone ya da ipad ekranlarımızın bir kısmını?

Ayarlar –> Genel –> Erişilebilirlik –> Güdümlü Erişim burada bir parola belirliyorsunuz kilidi aktif ya da inaktif edebilmeniz için. Sonra açıyorsunuz çocuğunuz için bir oyun. Ve 3 kere Home tuşuna basıyorsunuz. Size parolayı soruyor. Parolayı yazdıktan sonra home tuşu dışında ekranın istediğiniz bir kısmını da kilitleyebiliyorsunuz. Bu niye önemli? Çünkü biliyorsunuz ki oyunların çoğunda reklamlar oluyor. Reklam alanını seçip kilitleyince, çocuk sadece home tuşuna değil reklama da tıklayamıyor. Yine aynı şekilde çizgi filmi yeniden başlatmayı da engelleyebiliyoruz bu özellikle, oyunun alakasız  yerlerine girmesini de. Süper bir özellik süper!! Uygulamadan çıkmak için yine home’a 3 tık ve parola. Yalnız benim gibi bu sorundan muzdarip olup, bu özelliği deneyen başka bir anne Zeynep‘in fark ettiği bir durumu var bu özelliğin; aktifken telefon meşgul çalıyor! Şahsen ben çok etkinlenmedim bundan. Aze bücürü telefonumu dağıtmasın da bir 20 dakika ulaşılamasam da olur.   (Bu yazı daha evvel baskaanne.com ‘da yayınlanmış olup, #teknolojikanneler için mühim bir soruna cevap olduğu için burada da yayınlanması uygun görülmüştür.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.