Google'dan çocuklara oyun platfromu İnterland

Google’dan çocuklar için yeni platform İnterland

Çocukların dijital dünyayı güvenle, kendilerine güvenerek keşfetmelerine yardımcı olmak amacıyla online bir platform kurdu Google; ismi İnterland.

İnterland ilk bakışta sanal bir oyun platformu gibi görünse de aslında çok daha fazlası. Gelin birlikte inceleyelim

Dijital dünya İnterland

Google’ın çocuklar için yarattığı sanal dünya İnterland’in vatandaşları, İnternotlar. Yani aslında oyunu oynayacak olan çocuklar. Kısaca özetlersek, çocuklar için dijital vatandaşlık kuralları ve internette  güvenlik ipuçları üzerine kurgulanmış bir dünyanın ismi “İnterland”. Çocuklar kendi karakterleri olan “İnternot”ları farklı oyun kurgularında takip ederek bilinçleniyor, bilgileniyor  ve yaratıcılıklarını kullanarak güvenlik alanlarını oluşturarak dijital vatandaşlığın temel ilkelerini öğreniyorlar. Bir oyunda nazik olmak, nezaket kazanıyor; bir diğer oyunda çocuklar kişisel bilgilerini saklamanın önemini oyunla, yazılım korsanlarından kaçarak öğreniyorlar. Dikkatimizden kaçmadı, tüm bu oyunlar sade ama kapsamlı, göz yormayan grafiklerle hazırlanmış.

Platformda, çocukların oyunlarla deneyimleyerek öğrenmesi ve içselleştirmesi hedeflenen önemli beceri ve davranışlar arasında aşağıdaki başlıklar yer alıyor;

  • İnternette paylaşım yaparken özenli olmak
  • Çevrimiçi dünyada olusabilecek tuzaklar konusunda bilinçlenmek
  • Özel bilgilerini neden ve nasıl koruyacaklarını anlamak
  • Internet ortamında başka kullanıcılarla girdikleri etkileşimlerde nazik ve düşünceli olmak
  • Şüphe uyandıran durumlarla karşılaştıklarında ise durumu gecikmeden büyükleri ile paylaşmak

Bu projenin kapsamında ayrıca kılavuz niteliğinde bilgilerin bulunduğu “Dijital Vatandaşlık ve Güvenlik Eğitim Kitapçığı” ve aile içerisindeki tüm bireyler tarafından imzalanması beklenen “Internot Olmaya Var mısın Taahhüdü” yer alıyor.

İnternot olmaya var mısın?

Çocukların internetten en iyi şekilde yararlanabilmeleri için akıllı kararlar vermeye hazır olmaları gerektiğini hep söylüyoruz. İnternot Olmaya Var Mısın? programı, çocukların internet dünyasını güvenle keşfetmelerine yardımcı olmak için dijital dünya vatandaşlığının temel ilkelerini ve güvende olmak için bilinmesi gerekenleri öğretiyor.

Yaptıkları tanıtım toplantısında Google Türkiye, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın himayesi ve BTK işbirliği ile hayata geçirilen proje ile dijital çağın çocukları ile ebeveynler arasında bir diyalog köprüsü kurulmasını hedeflediklerini açıkladı.

Siteye buradan ulaşabilirsiniz: https://beinternetawesome.withgoogle.com/

interbot

google’dan çocuklara oyun platfromu interland

Dijital dünya çocuklarıyla anne-babalar arasında diyalog köprüsü

Çocukların dijital vatandaşlık ve güvenlik konusunda bilinçlenerek çevrimiçi dünyayı güvenle keşfedebilmeleri ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine yönelik “Internot olmaya var mısın?” projesinin bir diğer önemli hedefi ise dijital çağa doğan 6-12 yaş grubu çocukların yanı sıra, ailelerine ve öğretmenlerine de ulaşılarak nesiller arasında var olan dijital diyaloğun güçlendirilmesini sağlamak.

“Internot Olmaya Var mısın?” projesinin İstanbul ile sınırlı kalmayacağı,  Adana, Ankara, Antalya, Bursa,  İzmir, Konya, Kayseri, Samsun ve Trabzon olmak üzere toplam 10 ildedaha etkinliklerle destekleneceği açıklandı.

Umuyoruz tüm bu içerikler çocuklarımızın dijital okuryazarlık ve güvenli internet kullanımı konularında farkındalığının  artmasına fayda sağlar, bu tarz kaliteli içerikli çalışmalar artar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.