Hyperlapse nedir?

Instagram, son uygulaması Hyperlapse’i ; “Tüm bir seyahati saniyelere sığdırmaktan akşam yemeği hazırlıklarınızı baştan sona kaydetmeye, Hyperlapse’ın yolunu açtığı yaratıcı olanaklar bizi çok heyecanlandırıyor. Yapacaklarınızı görmek için sabırsızlanıyoruz.” diyerek blog’unda duyurdu.

Timelaps (zaman atlamalı) fotoğraf tekniğinin adını olmasa de ne olduğunu çoğunuz biliyorsunuzdur. Belirli aralıklarla çekilmiş çok sayıda fotoğrafın birleştirilerek hareketli görüntüler elde edilmesine dayalı bu teknik sayesinde bulutların, yıldızların ve güneşin hareketleri gibi uzun süreli olaylar kısa videolar halinde sunulabiliyor.

Son derece zor olan ve profesyonel ekipmanlar gerektiren bu videoları Instagram’ın yeni Hyperlapse uygulaması sayesinde artık herkes kolayca hazırlayabilecek.

Kaydettiğiniz videonun farklı anlarını farklı hızlarda sunma mantığına dayalı olan bu yeni uygulama sayesinde titremeyen, hızlı çekim “timelaps” videolar hazırlayabiliyorsunuz.

Hyperlapse ile çektiğiniz ham görüntülerin istediğiniz bölümlerini normalden 12 kata kadar daha hızlı hale getirilebiliyor ve son derece profesyonel sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Elbette hazırlayacağınız videonun etkileyiciliği ve ilginçliği sizin yaratıcılığınıza kalmış.

hyperlapse android

Hyperlapse uygulaması şu an sadece apple kullanıcıları için IOS platformunda yayınlandı. Eğer siz de bir iphone ya da ipad sahibiyseniz uygulamayı itunes’dan indirebilirsiniz. Android kullanıcıları ise ne yazık ki biraz daha beklemek zorunda.

instagram hyperlapse uygulamasının tanıtım filmini buradan izleyebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=20ARWYzuBfM&feature=youtu.be

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.