Hay Day de Nedir?

hay-day-2-teknolojik-anneler

Bu oyun kaç yaş kaç yaş arası emin değilim. Ama 34 yaşında bir insan evladı ve onun 3 yaşındaki kızı olarak feci bağımlısı olduğumuzu söyleyebilirim. Bir zamanlar Farmville vardı. Ona pek takılmamıştım. Çok keskin yanları vardı. Ürünleri toplamazsan çürüyordu, komşu yapmazsan bir sürü halledemiyordun falan… Hay Day’da ise bunların hiçbiri yok. Daha relax yani.

Hay-Day-Teknolojik-Anneler

Ayrıca çok detaylı, ekilen sebze, meyve sayısı daha fazla. Ekilen sebze meyve ile pasta, kek, krep, meyve suyu, reçel, turta, pizza ve daha bir sürü şey yapılabilecek makinalar var.

İnek, koyun, keçi, domuz, tavuk çiftlikteki hayvanlar. Ayrıca ileriki levellerde balık da tutabiliyorsunuz!! (Kızımın favorisi bu kısım)

Madencilik yapıyorsunuz, sonra çıkardığınız madenlerden takı yapabiliyorsunuz…

images

Ürünlerinizi bir tezgahta satabiliyorsunuz.

Her yeni levelde, tarlayı büyütmek, yeni bir hayvan, yeni bir ürün gibi ekstra durumlar çıkıyor. Level atlamak için ise Farmville’de olduğu gibi, görevleri yerine getirerek belli sayıda yıldıza ulaşmak gerekli. Çevredeki okul, esnaf, kilise vs’den ve belli saatlerde uğrayan bir tekneden siparişler geliyor. O siparişleri yerine getirdiğinizde ise hem para hem yıldız kazanıyorsunuz. Biz bir iki arkadaş öyle oldu ki artık, “Bana havuçlu turta lazım.” “Dur tamam koyuyorum tezgaha, bana da böğürtlen lazım sen de onu koy” şeklinde minik hilelerle sipariş tamamlıyoruz :)

hay-day-teknolojik-anneler

Bu oyunda komşu yok, arkadaş var. Ama gerçek hayattan arkadaşlar olması şart da değil. Oyunda tanımadığınız oyuncuların çiftliğine girip beğenebilir, takip edebilirsiniz. Ayrıca Game Center’dan bu oyunu oynayan arkadaşlarınızı da takip edebilirsiniz.

hay-day-teknolojik-anneler

Oyunun görselleri şahane. Tematik olarak dekor değişiyor. Ekim sonunda Cadılar Bayramı teması vardı mesela. Şimdi ise Yeni yıl…

 

İyi özelliği mi kötü özelliği mi bilmiyorum ama oyun şimdilik sadece akıllı telefonlardan ve ipadden oynanabiliyor. Oyundaki “Facebook ile bağlan” yazısına aldanmayın. Hay Day Facebook’ta oynanmıyor.

 

Feci keyifli bir oyun. Ama bağımlılık yapabiliyor. Vaktiniz kıymetliyse siz siz olun benim gibi yapıp bulaşmayın. Ama aralarda uğraşacak, zaman geçirecek bir şeyler arıyorsanız sakın kaçırmayın. Çocuklarınız için de neden-sonuç ve süreç ilişkilerini anlatması bakımından oldukça faydalı.

 

Seversiniz umarım.

 

 

 

11 thoughts on “Hay Day de Nedir?

  • Komşu olalım komşu :))

   Yanıtla
 • Yav benim koca sardi buna fena halde, demek buymus olay.
  Feci bagimlilik yapiyor yalniz. Cok muzdaribim coookk!

  Yanıtla
 • Ya millet bu oyunda hile şekilleri var mı sorması ayıp ama :))

  Yanıtla
  • Bulursanız bize de haber verin :))

   Yanıtla
  • Salam men azeriyem? menim fetrmamin adi SuPeR di menle qonsu olun :) okeee

   Yanıtla
 • efe dedenin ciftliği beklerim . anneme bağımlılık yaptı

  Yanıtla
 • hay day oyununu oynayan biri olarak acaba web sitelerinde bloglarında bahseden varmı derken rastladım bu yazıya . Öncelikle teşekkürler samimi bir anlatım olmuş. İlham aldım yazacağım yazı için

  Yanıtla
  • Teşekkür ederiz yorumunuz için. :)

   Yanıtla
 • Oyun internetlimi acill cevapp

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.