Fiber internet nedir?

fiber-optik

Bilgiyi taşımak için çok çeşitli iletişim sistemi var; kablolar, kablosuz ağlar, fiber optik hatlar. Alıcı ve verici arasındaki bilginin ulaşım hızı, kullanılan kablo türüne göre değişebiliyor.

Camdan veya ince plastikten yapılan ve ışığı taşıyabilen kablolara fiber optik kablo denir. Saç teli kalınlığındaki bu kablolar ışık hızıyla bilgi aktarmaya yararlar, yani saniyede 300 bin km’lik hızla iletişim sağlarlar.

Fiber internet nedir?

Plastikle yalıtılmış bakır kablolar  iletişim kurmaya yeterlidir. Ancak bu alışılmış kablo türlerini yerine fiber optik tercih edildiğinde, bilgi çok daha hızlı taşınır. Fiber optik kablolar internette 100 kat daha hızlı gezinmemizi sağlar.

Kablolarda bilgi nasıl taşınıyor?

Öncelikle veriyi taşıyabilmek için elektrik sinyaline çevirmek gerekiyor. Her türlü bilgi önce sayısallaştırılır, yani bilgisayar diline dönüştürülür. Bilişim teknolojisinde bu dönüştürülmüş bilgilere ‘Bit’ adı verilir. Her türlü bilgi elektrik sinyaline dönüştürülüp taşınabilir, görüntüler, videolar, sesler, metinler. İzlediğimiz videolar, gezdiğimiz siteler bu şekilde ekranımıza ulaşır.

İlginizi çekebilir; İnternet nedir? 

 

 

One thought on “Fiber internet nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.