Facebook’a gelen 3 önemli değişiklik

Görülen o ki, 2019 Facebook için büyük değişikliklerin yılı olacak!
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen F8 toplantısında konuşan Mark Zuckerberg, Facebook’un bundan sonraki ana başlıklarının mahremiyet ve Facebook toplulukları olduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra logosundan sayfa düzenine, içeriğinden önceliklerine, pek çok değişiklik göreceğiz. “Son 5 yılda gelen en kapsamlı değişikliler” diye lanse edilen bu değişiklikler neler, sırayla bakalım…

Facebook’a gelen yenilikler 2019

1- Yenilenen mobil uygulama, yeni sayfa yapısı ve yenilenen logo!

Facebook’un mobil uygulaması ve masaüstü sürümü tamamen yenilendi ve ABD içinde kullanılmaya başlandı bile. Çok daha sade ve “hafifletilmiş” yeni sürüm bu yıl içinde diğer ülkelerde de yayınlanmaya devam edecek. Peki ne değişiklikler var yeni ana sayfalarda?

Öncelikle görsel değişikliklere bakarsak, sayfanın en üstündeki Facebook mavisi çizgi kısım kalkıyor, ve o meşhur F harfi kare yerine bir daire içinde, sade bir logo olarak sol köşeye gidiyor.

Ana akış sayfasında en öne çıkan kısımlar Facebook grupları, özel mesajlar ve kişilerin hikaye paylaşımları.

Messenger artık daha az yer kaplıyor ve çok daha hızlı

Facebook’un mesajlaşma uygulaması Messenger yepyeni özelliklerle yerini çok sağlamlaştırıyor ve bize göre Facebook’un üzerinden de baya bir yük almış oluyor. 7 kat daha küçülen ve 2 kat hızlanan Messenger için Zuck, artık bulabileceğiniz en hızlı ve güvenli mesajlaşma uygulaması, diyor.

Başlı başına bir uygulama olarak da kullanılabilen Messenger’ın bir ana sayfası yoktu, akışta sadece gelen mesajlar, aramalar ve video çağrıları görünürdü. Şimdi ise arkadaşların hikaye paylaşımları ana akışa oturuyor. Ayrıca Messenger’dan mesajlaşma esnasında diğer tüm Facebook uygulamaları ile etkileşim sağlanabiliyor. Yakın zamanda başlayan ‘video izleme partisi başlat’ gibi özellikler örneğin, Messenger içinden de yapılabilecek.

Facebook’un sahip olduğu platformlar arası paylaşım kolaylaşıyor:

Bildiğiniz gibi Instagram, Messenger ve WhatsApp da Facebook’un çatısındalar. Dolayısıyla yenilenen yapılarıyla Facebook Messenger’dan arkadaşınızın Instagram hesabına mesaj atabilecek veya Whatsaapp’tan bir Facebook grubuna fotoğraf gönderebileceksiniz.

2- Mahremiyet.

Zuckerberg’in üstüne basa basa tekrarladığı ilk hedef; Privacy , yani kişilerin mahremiyeti. “Şu an için imajımız hiç de iyi görünmüyor, bunu farkındayım” diye başladığı açıklamalarına, sadece Facebook’un değil, Messenger ve Whatsapp’ın da en önemli önceliğinin mahremiyet olduğunu, bunun için tüm alt yapının yenilendiğini bildirdi. Kullanıcı ne kadar görünür olmak istiyorsa o kadar olacak, fotoğraflardan ilgi alanlarına, kullacılar her türlü tercihlerini kendileri belirlemeye devam edecek.

Uçtan uca kriptolu güvenlik

Ayrıca tüm mesajlaşmalar ve videolu görüşmeler, uçtan uca kriptolu gerçekleşecek, iddia ettiğine göre Facebook dahi bu kişisel içeriklere erişemeyecek.

Fakat bununla birlikte mesaj arşivlerinde bir takım değişiklikler olacağının sinyalini verdi, tahminimizce tıpkı Instagram story’lerinde olduğu gibi, “gönderildikten belirli bir süre sonra silinen mesajlar” gibi özellikleri Facebook mesajlaşmalarında da görebiliriz.

3- Facebook Grupları önem kazanıyor

Bu son güncelleme ile gruplardan haberlerin ve bildirimlerin, ana akış sayfasının en üstüne yerleştiğini görüyoruz.

Bu şu anlama geliyor; Zuckerberg’in yakın zamanlarda defalarca belirttiği gibi Facebook’u içindeki anlamlı topluluklar ve grup sayfalarıyla var etmek istiyor. Bu sebeple bunlara erişim yeni uygulamada daha belirgin olacak ve ağınızdaki diğer kişilerle paylaşım ve etkileşim kolaylaşacak.

Facebook, bünyesindeki anlamlı sosyal gruplara eğileceğini uzun süredir yeniliyordu, hatta bu noktada geçen yıl düzenlenen bir Facebook Grup Liderleri toplantısına biz de Teknolojik Anneler olarak davet edilmiş, sayfa yapıları ile ilgili olumlu / olumsuz fikir beyan etme imkanı bulmuştuk.

Eğitimden bahçeciliğe, evcil hayvan bakım gruplarından gökyüzü gözlemciliğine, sayısız başlıktaki sayısız grubun, artık bulunmaları da kolaylaşıyor. Grupların Facebook’u daha anlamlı bir platform haline getireceğine inanan Zuckerberg, yeterli ilgiyi görebilmeleri ve etkileşimlerinin artması için tüm değişiklikleri yapmış görünüyor.

Kullanıcı sayısı her geçen gün artmasına rağmen özellikle güvenlik konularında imajı derinden sarsılan Facebook’u, grupların kurtarıp kurtarmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.