Otomatik Kadraj Asistanı

İdeal Fotoğraf Karesini Yakalamak İçin Otomatik Kadraj Yapan Asistanınız Olsun İster Miydiniz?

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle bol bol fotoğraf çeker olduk. Yaşadığımız an ve durumdan tutun da gördüğümüz güzel bir manzarayı çekip sevdiklerimizle paylaşmak isteği mobil cihazlarla hat safhaya yükseldi. Hatta uzmanların söylediğine göre “Son iki yılda üretilen veri miktarı, insanlığın  doğuşundan bu güne kadar üretilen veriden daha fazla”. Şaşırtıcı ama gerçek!

Evet fotoğraf çekmek istiyor, fotoğraf çekerken de yakaladığımız karenin açı, ışık, derinlik, perspektif olarak iyi olması için uğraş veriyoruz. Bu kaygılar nedeniyle fotoğrafçılık kursları çok popüler olmaya başladı. Fotoğrafçılık kursuna gidemeyecekler için güzel bir haberimiz olacak. Makine öğrenmesi ile yapay zekaya sahip olan “Kadraj Asistanı” icat edildi!

Her gün biraz daha dijitalleşiyoruz ama bakalım bu cihazlar fotoğraf çekme keyfimizi azaltacak mı? Bu ve benzeri aparatlar, her an 2-3 işi birden yapan ve tek gözü çocuğunda ebeveynleri, pratikte kurtaracak mı?

kadraj-makinası

Prosthetic Photographer / Kadraj Asistanı

“İnsanların daha iyi görüntüler elde edebilmeleri için tasarlanmış Kadraj Asistanı  fonksiyonel bir donanıma sahiptir. Sistem bir tasarımcı ve sanatçı olan Peter Buczkowski tarafından üretilmiştir ve DSLR ve aynasız kameralara uyumludur. Yapay zeka kullanarak cihaz sürekli ideal görüntü için tarama yapar ve yumuşak elektro şoklar ile uyararak fotoğrafçıyı ideal görüntüyü çekmesi için eğitir/zorlar.

Buczkowski web sitesinde ‘Kadraj Asistanı herkese ister istemez güzel fotoğraflar çektirir’ demiştir. Bu alet aslında yapay zekanın insanı eğitmesinin bir yoludur, halbuki bu cihazın kendisi de 17000 görsel set ile makine öğrenmesine (matematiksel ve istatistiksel yöntemler kullanarak mevcut verilerden çıkarımlar yapan, bu çıkarımlarla bilinmeyene dair tahminlerde bulunan yöntem paradigmasıdır) tabi tutulmuştur  ve bu görüntüler insanlar tarafından çekilmiş ve derecelendirilmiştir.

Görüntü Yakalama Asistanı (Kadraj Makinası) Yapay Zekası kaliteli fotoğraflar ile ilgili öğrendiği bilgileri kullanarak çekilmeye değer manzaraları tanımlar ve kameranın arkasındaki insanı eğitir.  Bunu yapmak için Yapay Zeka el tutamağında bulunan elektrtodlara hafif elektro şoklar gönderir ve bu sayede fotoğrafçının parmağının fotoğraf çekme tuşuna gitmesini sağlayarak ideal görüntünün yakalanmasını sağlar.”

Kaynak: https://m.dpreview.com/news/3474055758/prosthetic-photographer-gadget-literally-shocks-you-into-taking-better-images

Yasemin KÜÇÜKYILMAZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.