“Yeni digital medya, ailemiz ve arkadaşlarımızla ilişki biçimimizi değiştiriyor ve yakınlaşma deneyimini farklılaştırıyor. Teknoloji yeni türde bir yakınlığın mimarı haline geliyor.” diyor kitabının önsözünde James P. Steyer. Kendisi Amerika’da güvenli teknoloji ve iletişim araçları konusunda aileleri bilinçlendirmeyi amaçlayan sivil toplum kuruluşu Common Sense Media’nın kurucusu ve CEO’su. Çok ilgimizi çeken kitabını paylaşmak istedik.facebook

Facebook Çağında Çocuk Büyütmek

Çocuğunuz digital dünya ile kaç yaşında tanışmalı?

Digital medyanın kullanımı nasıl olmalıdır? Sınırlar nasıl belirlenmeli?

Digital medyanın aşırı kullanımı sorunlara yol açar mı?

Çocuğunuzun bilgisayar ya da televizyon bağımlısı olmasını nasıl engellersiniz?

Sosyal ağlardaki paylaşımlarını nasıl kontrol edebiliriz?

Bu ve benzeri sorular kafanızı kurcalıyorsa size şiddetle bu kitabı öneririz. 4 çocuk babası J. P. Steyer’a göre ebeveynler, çocuklarının hayatını bu denli etkileyen yeni teknoloji platformları üzerinde söz sahibi olmalılar ve hatta buna mecburlar.

Digital teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken birtakım sorunları da beraberinde getiriyor. Bu durum en çok çocukları etkiliyor. Çocuklar -müdahale edilmezse- neredeyse okul dışındaki tüm zamanlarını televizyon ya da bilgisayar karşısında geçiriyorlar. Anne babalar digital teknoloji ile kuşatılmış hayatlarında çocuklarını nasıl koruyacaklarını ve onlara nasıl yol göstereceklerini bilemiyorlar. Bu kitap anne babalara, çocukların hem dijital teknolojinin olumlu özelliklerinden faydalanmaları hem de zararlarından korunmaları adına önemli ipuçları veriyor.

Doğan Kitap Anne Baba Akademisi serisi altında bu ay çıkan kitabı biz çok sevdik, anlatımını çok samimi ve gerçekçi bulduk. Kitapta çocuğun yaşına göre bölümler mevcut; doğumdan 2 yaşa kadar, 3-4 yaş, 5-6 yaş, 7-8 yaş, 9-10 yaş, 11-12 yaş, 13-15 yaş dönemindeki çocuğun ihtiyaçları ve davranış eğilimlerine göre anne babayı yönlendirecek bilgiler, öneriler var. Yani bir kere okuyup bırakacağınız değil, sürekli faydalanabileceğiniz bir başvuru kitabı aynı zamanda.

  • Facebook Çağında Çocuk Büyütmek
  • Talking Back To Facebook
  • Doğan Kitap / Doğan Egmont Yayıncılık
  • Eylül 2014 / 17tl