Çocuk ve Ergen Cinselliği Hakkında Konuşamadıklarımız

Çocuk ve ergen cinselliğine ilişkin ebeveynler, eğitimciler ve ruh sağlığı alanında çalışan profesyoneller için başvuru kaynağı olmahedeflenen bir kitap projesiyle tanıştırmak isteriz sizleri, 

Bİ’ SORUM OLACAKTI

bi sorum olacaktı sitesiNe çok utanırız, ne çok sıkılırız konu cinsellik olduğunda! Çekincelerimiz adeta kodlamıza işlemiş, kolay kolay konuşamıyoruz, soramıyoruz. Bir online portal düşünün, sorularınızı özgürce yazabileceğiniz. Ve uzmanlar tarafından cevaplan sorularınız, tüm yetişkinler için başvuru kaynağı sayılabilecek bir kitapta toplanacak.

Havuzda toplanan sorular, Cinsel Sağlık Eğitmeni-Danışmanı Efsun Sertoğlu ve Uzman Psikolojik Danışman Aykut Bora tarafından yanıtlanıyor. Kitap sadece ebeveynler için değil, eğitimci ve ruh sağlığı profesyonelleri için de bir başvuru kaynağı niteliğinde olacak.

Neden Bi’ Sorum Olacaktı? sorusunun cevabını kendilerinden dinleyelim; 

Çocuk ve ergen cinselliği hakkında düşünmek ve konuşmak, onlara temas eden yetişkinler için kimi zaman zorlayıcıdır. Bu yetişkin; çocuk ve ergenle kurduğu ilişkideki konumu gereği ebeveyn, eğitimci ya da ruh sağlığı çalışanı olabilir.

Çocuk ve ergenlerin cinsel varoluşlarını fark ve kabul etmek, onlardan geleni anlamak ve onlar için yeterince iyi birer kolaylaştırıcı olmak yetişkinlerin temel sorumluluklarındandır.

 Çocuk ve ergen cinselliğine ilişkin kaygılar, eksik ya da hatalı bilgiler, konuşulamayanlar, sorulamayanlar bu sorumluluğun yerine getirilmesini zorlaştırabilir. Kimi zaman çocuk ve ergenlerin soru ve sorunlarını saklamalarına, konuşurken zorlanmalarına, yetişkinler tarafından kimlik ve deneyimlerinin görmezden gelinmesine neden olabilir.

 Türkçede var olan çoğu kaynaktaki çocukları cinsiyet kalıplarına sokan dil ve yaklaşım, cinselliğin tümüyle yok sayılmasına ve baskılanmasına yönelik tavsiyeler, çocukların cinsel gelişim süreçlerini reddeden yaklaşımlar, onların gelişimi ve birey olma süreci de olumsuz yönde etkileyebilir.

 Unutmamak gerekir ki, her çocuk ve ergenin cinsel gelişimi biriciktir. Tıpkı yetişkinler gibi, çocuk ve ergenler için de cinsellik, açıkça konuşulması zor bir konudur ve her gün yeni şeylerin keşfedildiği bir alandır. Oysa çocuk ve ergenlerin yanlış bir şey yaptıklarını hissetmeden, yargılanmadan cinsel varoluşlarından bahsedebilmeleri ve merak ettikleri şeyleri sorabilmeleri, hem mutlu ve sağlıklı bireyler olabilmeleri, hem de sınır ihlalleri ve cinsel istismardan korunmaları için gereklidir.

 O nedenle Bi’ Sorum Olacaktı, yetişkinler için kolaylaştırıcı bir başvuru kaynağı olmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de hak temelli, çocuk ve ergenlerin cinsel varoluşlarını fark ve kabul eden bir yerden yola çıkıyor.

bi sorum olacaktıÇocuk ve ergen cinselliği hakkında siz de soru sorabilirsiniz!

Hemen bugün, www.bisorumolacakti.com adresine girip sorunuzu iletebilirsiniz. 16.04.2018 tarihine kadar iletilen soruların kitapta yer alma olasılığı yüksek. Online veritabanında toplanan bu sorular, soru toplama sürecinin sona ermesiyle birlikte Efsun Sertoğlu ve Aykut Bora tarafından derlenecek ve yanıtları ile birlikte “Bi Sorum Olacaktı: Çocuk ve Ergen Cinselliği Hakkında Konuşamadıklarımız” adlı kitapta yayımlanacak.

 http://facebook.com/bisorumolacakti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.