4,5 G ne kadar hızlı?

Çok az kaldı, 1 Nisan 2016 itibariyle 4,5 G teknolojisine geçiyoruz. 8 yıl içinde Türkiye nüfusunun %95’i hizmetten faydalanabilir duruma geleceği söyleniyor. Bugüne kadar 4G ilgili sadece şu tarz bilgileri duyduk; “İnternet, uzunluğu 1 kilometreyi geçen tünellerde dahi kesilmeyecek, yüksek hızlı tren ve tren hatlarında seyahat edenlerin internet hizmeti kesintisiz sağlanmış olacak.”  Peki 4,5 G nedir, 4.5 G ne kadar hızlıdır? İnternet ne kadar hızlanacak?

Neden 5G değil?

Öncelikle neden 4,5 G, onu açalım. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaklaşık 1 yıl önce 3G teknolojisinden 4G’ye geçmek yerine 5G’ye geçmenin daha sağlıklı olacağını duyurmuştu ve ihale ertelenmişti. Ancak dünyada 5G teknolojisi henüz hiçbir şekilde tam oturmamışken, ve belki de 4G teknolojisine ‘geçiş kolay’ algısı ile hareket edilerek, bu ikisi yerine “4,5G’ye geçelim”de karar kılındı. Bu noktada şunu belirtmekte fayda var; 4G teknolojisi 3G’nin geliştirilmiş bir versiyonu iken, 5G çok daha ileri bir teknoloji ve dünya üzerinde sisteme geçilmesine zaman var.

5G teknolojisinin dünya üzerinde tam oturabilmesi 2020’leri bulacağı öngörülüyor. 4,5G oturtulabilinirse, 5G’e entegre oluşumuz çok daha kolaylaşacak ve belki de 5G kullanan ilk ülkelerden olacağız. En azından hedefler bu şekilde.

4,5 G Ne kadar hızlı? İnternet ne kadar hızlanacak? 

Sonuç olarak 4,5G ile internet ciddi olarak hızlanacak. Türkiye’nin mobil iletişim bant genişliği 5 katına çıkacak, mobil internet 10 kat hızlanacak. 

Örneğin 2 GB büyüklüğünde bir video eskiden  13 dakikada yüklenirken, 4,5G’de 54 saniyede indirilebilecek.

 Terimleri bırakıp, anne gözüyle özetlersek; evlerdeki standart wi-fi bağlantısını ele alalım, 3G kullanıcıları halihazırda bunun 4 katı hızla bağlanıyorlar. 4G baz istasyonlarından ise daha farklı dalga frekansları ile iletişim sağlanıyor ve 4,5G’ye geçtiğinizde çok daha hızlı, 10 kat hızlı veri akışı gerçekleşiyor.

    • Yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video yüklenmesi sorun olmaktan çıkıyor, anında görüntüleyebilirsiniz.

 

    • Hatta HD filmler izleyebilirsiniz sorunsuz,

 

    • Aynı şekilde online oyunlar takılma yapmadan ve hd kalitesinde oynanabilir.

 

    • Dosya aktarımı, veri aktarımı hepsi saniyeler içinde gerçekleşecek; telefonunuzda bir veri açar gibi adeta, açtığınız anda görebileceksiniz.

 

  • Video konferasları, canlı bağlantılar, sosyal medya mecraları üzerinden canlı yayın.. hepsi kesintisiz, kopmadan ve kaliteli görüntü ile mümkün olacak.

5G ise bambaşka bir olay, tıkladığınız anda istediğiniz veri akışı sağlanacak. Veri akışı derken, tıkladığınız anda, o saniye, izlemek istediğiniz HD filmin tamamını indirebildiğinizi düşünün. O kadarını söyleyelim, fazlasını zaten hep birlikte göreceğiz.

4,5 G için operatöre onay gerekli

Bu hizmetten faydalanabilmeniz için GSM operatörünüze onay vermeniz gerekiyor. Aksi halde, telefon ve sim kartınız uyumlu olsa dahi hız artışını göremeyeceksiniz. Geçiş için ek ücret uygulanmıyor.

Cihazınız 4,5 G uyumlu mu diye merak ediyorsanız, bu linkteki listeye bakabilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.