Miniklerin ilk kitaplığı için 1 milyon kitap!

1 Milyon Kitap Projesi, Türkiye’de doğumdan itibaren çocuklara kitap sevgisini aşılamak, okumanın önemini anlatmak ve evlerinde kitap olmayan çocuklara ilk kitap setini hediye etmek amacıyla yola çıkan bir sosyal girişim projesi. Sizler de detaylıca anlatacağımız bu projeden faydalanabilir ve/veya katkıda bulunabilirsiniz.

Neden 1 milyon kitap?

Türkiye’de her yıl ortalama 1.3 milyon bebek doğuyor. Araştırmalara göre evinde kitap olan çocukların sayısı ise 300 binde kalıyor.
“Diğer bir ifadeyle, Türkiye’de doğan çocukların yaklaşık yüzde 80’i kitap olmayan bir eve gözlerini açıyor.” diyor projeyi başlatan isim, değerli Prof. Dr Selçuk Şirin. Çocuklara doğumdan itibaren kitap okumanın önemini anlatmak ve evinde kitap olmayan çocuklara ilk kitaplarını hediye etmek gibi önemli bir misyonla yola çıktılar. Biliyoruz ki kitaplarla büyüyen çocukların kelime haznesi genişliyor, “Kelime haznesi demek zeka demek” diye belirtiyor ve ekliyorlar; “Üst gelir grubundan çocuklar 3 yaşına kadar 45 milyon kelime duyuyorken, alt gelir grubundaki çocuk 15 milyon kelime duyuyor. Yani kelime dağarcığı yaşıtından 30 milyon altında!

Okul öncesi dönemi önemi

Çocuklar okula başladıklarında kelime dağarcıkları arasındaki fark, açığa çıkıyor… Okul öncesi dönemine yapılan eğitim yatırımlarının geri dönüşü, diğer tüm dönemlerin üstündedir diyor Nobel Ekonomi Ödüllü James Hackman.

“Farklı sosyoekonomik seviyelerden ailelerin çocukları benzer potansiyelle hayata başlarken her geçen ay aralarındaki fark açılıyor. Varlıklı ve eğitimli ailelerin çocukları 36 aya geldiğinde aradaki kelime hazinesi farkı ciddi oranda açılıyor. Literatüre “30 milyon kelime farkı” olarak giren bu fenomenin nedeni üst sosyoekonomik seviyeden ailelerin çocuklarıyla daha çok “kaliteli” zaman geçirmesi, daha çok diyalog kurması ve o diyaloglarda daha çok kelime sarf etmesi. İşte 1 Milyon Kitap projesindeki kitaplar ebeveynlerin çocuklarıyla doğumdan itibaren diyaloğa dayalı bir iletişim kurmaları için hazırlandı.”

6 kitaplık set, 1 Milyon Kitap projesi için Prof. Dr. Selçuk Şirin ve Derya Şirin tarafından hazırlandı. İlk 36 aylık dönemde ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte okumaları için tasarlanan kitaplar gelişim sürecine uygun olarak çocukların odaklanma, görsel algı, bilişsel ve dilsel beceri gibi temel becerilerinin gelişmesini amaçlıyor.

1 milyon kitap projesine nasıl katılabilirim?

İhtiyacı olan bu 1 milyon çocuğa ulaşmak için bize 4 farklı şekilde destek olabilirsiniz:

  1. Projenin asıl amacı, evinde kitap olmayan 1 milyon çocuğa ilk kitap setini hediye etmek. Siz de satın alabilirsiniz. Satın aldığınız her kitap seti için 1 kitap setini de, ihtiyacı olan bir çocuğa gönderebilirsiniz. www.1milyonkitap.com adresi üzerinden toplanan ücretsiz kitap talepleri de bir havuzda toplanarak sırayla karşılanıyor.
  2. Dilediğiniz kadar kitabı havuza atabilir ve ihtiyacı olan çocuklara ulaştırabilirsiniz.
  3. En güzel hediye! Yeni doğan bir bebeğe ilk kitap setini ve 1 Milyon Kitap sertifikasını hediye ederken, onunla birlikte dilediğiniz kadar çocuğa da kitap hediye ederek geleceklerine katkı sunabilirsiniz.
  4. Toplu kitap siparişlerinizde sponsorumuz olabilir ve özel imkanlardan faydalanabilirsiniz. Sponsorluk paketleri için tıklayabilirsiniz; iletişim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.