Saf su nedir?

Son günlerde tıpkı organik ve doğal terimlerinin kullanımında olduğu gibi bir anlam karmaşası, saf su ile ilgili aldı başını gidiyor. Organik, her aşaması kontrollü ve bilinçli üretimken; doğal, minimum müdahale ile tüketime hazır olandır. Peki saf su nedir?

Belli ki bir şekilde farklı bir algı oturmuş “saf su” için zihinlerimizde. Saf su, içindeki minerallerden laboratuvar ortamında arındırılmış sudur. Doğada bulunmaz. Dolayısıyla saf su içeren bir ürüne de doğal demek yanlış olur. Yani bizim genelde “saf” sandığımız, tükettiğimiz, içtiğimiz suların içinde, suya tadını ve özelliklerini veren maddeler vardır. Buraya kadar tamam. Peki bu su nerede işimize yarar?

Saf su nerede kullanılır

Nerede kullanılır, nerede kullanılmaz

Suyun damıtılması işlemi de aslen yeni bir olay değildir, 1800’lü yıllara dayanır çıkışı. Ancak elbette ki modern teknoloji sayesinde hızlı ve pratik bir şekilde üretiliyor ve organik ve inorganiklerinden arındırılarak endüstrinin hemen her alanında kullanılıyor. Şimdi en başa dönersek; hazır pakette bir bebek maması nasıl doğal olarak nitelendirilemez ise, saf su da, koruyucu içermeden kozmetik ürünlerde kullanılamacağı için “saf” olarak nitelendirilemez.

Saf su tüketimi

Bu ürün aslında sanayide, tıpta, evde pek çok yerde kullanılır. Akvaryumdan uçak motorlarına, tekstilden kozmetiğe geniş kullanım alanı vardır. İçilmediği müddetçe risk barındırmaz (elektrolit dengesini bozar) ancak saf suyun cilde teması – emilerek hücrelerden içeri geçeceği için- sorunludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.