Vefat durumunda Facebook hesabı ne olur?

Vefat durumunda Facebook hesabı

Facebook, kullanıcılarına hayatta iken seçebilecekleri iki alternatif sunuyor. Vefatınız durumunda, hesabınızın tamamen silinmesini önceden ayarlayabilir veya kendi seçeceğiniz bir kişiyi varis olarak atayarak, hesabınızın siz vefat ettikten sonra “anısal” olarak durmasını sağlayabilirsiniz.

Bu ayarlamalar şu şekilde yapılır;

1- Hesabım kalıcı olarak silinsin. 

Sağ üst köşedeki oka basın ve sırasıyla ; Ayarlar > Güvenlik > Hesap varisi > “Hesabım kalıcı olarak silinsin” seçin.

2- Seçtiğim kişi ‘hesap varisim’ olsun. 

Sağ üst köşedeki oka basın ve sırasıyla ; Ayarlar > Güvenlik > Hesap varisi > Seçeceğiniz kişi. Bu aşamada karşınıza seçtiğiniz kişiye gönderilecek bir mesaj çıkacak. İsterseniz bu mesajı direk gönderip haberdar edebilir, isterseniz mesajı değiştirebilirsiniz.

Facebook Hesap Varisi Nedir?

Hesap varisi, vefat durumunuzda sayfanızın yöneticisi olarak kalmasını istediğiniz kişidir. Bu ayar -yukarıda belirtilen şekilde- önceden yapılmalı ve o kişinin onayı ve bilgisi olmalıdır.

Facebook Hesap varisi ne yapar?

Sizin seçeceğiniz ‘hesap varisi’ vefatınızdan sonra sayfanızın yöneticisi yani admini olur. İsterse o da istediği kişileri sayfanıza yönetici olarak atayabilir.

Vefat durumunda sayfanızda, isminizin yanında ‘Anısına’ yazacak ve varisiniz (ve varsa atayacağı kişiler) dışında kimse sayfanıza müdahalede bulunmadan sayfanız korunacak. EĞER varis de vefat ederse ve başka adminler yoksa, o hesap kaldırılacak.

Vefat eden yakınımız için ne yapabiliriz?

Bunun için 3 seçenek var. Hesabın Facebook’tan kaldırılması talep edilebilir, hesabın anıtlaştırılması talep edilebilir veya bir grup açılarak kişi ile ilgili paylaşımlar yapılabilinir. Bunlar nasıl yapılır ;

1 – Doğrulanan 1. derece yakınları, hesabın kaldırılmasını talep edebilir, Facebook durumu inceleyerek geri dönüş yapar.

2- Yakınları, arkadaşları ve ailesi olarak bir anı grubu açılabilir. (Facebook’ta grup açmak için ana sayfada sol sütunda ‘gruplar’ sekmesine tıklayın ve açılan sayfada sağ üst köşede ‘grup kur’ daki adımları izleyin.)

3- Kişinin hesabının anıtlaştırılması talep edilebilinir. Vefat eden kişi önceden bir tercih belirtmediyse, yakınları da bunu talep edebilir. Facebook, bir kişinin hesabına giriş yapmayı kabul etmez ancak bildirmeniz durumunda, olayı inceleyerek belirtilen hesabı anıtlaştırabilir. Bu şu demektir; hesap dondurulur, ismin yanına ‘Anısına’ ibaresi eklenir, yakınlarının kişinin zaman tünelinde paylaşım yapabilmesine imkan tanınır.

Anıtlaştırma talebini bu linke tıklayarak yapabilirsiniz, bilgileri doğru doldurmanız gerekmektedir.

Bir kişinin Facebook hesabı kaldırıldığında her şey silinir mi?

Eski mesajlar, fotoğraflar, yapılan paylaşımlar, hesap silindiği halde paylaşım yapılan kişilerin hesabında görünmeye devam eder. Diğer paylaşımların ve gönderilerin temizlenmesi 90 güne kadar sürebilir Bazı bilgilerin silinmesi ise teknik olarak asla mümkün olmayabilir, veri tabanında kalabilir ancak paylaşılmaz.

 

 

One thought on “Vefat durumunda Facebook hesabı ne olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.