This artist’s impression shows a view of the surface of the planet Proxima b orbiting the red dwarf star Proxima Centauri, the closest star to the Solar System. The double star Alpha Centauri AB also appears in the image to the upper-right of Proxima itself. Proxima b is a little more massive than the Earth and orbits in the habitable zone around Proxima Centauri, where the temperature is suitable for liquid water to exist on its surface.

Dünya benzeri bir gezegen keşfi, Proxima b

The double star Alpha Centauri AB also appears in the image to the upper-right of Proxima itself. Proxima b is a little more massive than the Earth and orbits in the habitable zone around Proxima Centauri, where the temperature is suitable for liquid water to exist on its surface.” width=”608″ height=”342″>

Dünyaya çok benzeyen bir gezegen keşfedildi! Üstelik bu gezegen, tüm evren düşünüldüğünde çok da uzağımızda değil; komşu yıldızın yörüngesinde dönüyor.

Dünya benzeri gezegen Proxima b

Güneş sistemimize en yakın gezegen olan ve Proxima b olarak isimlendirilen gezegenin, dünyamızla benzer özellikler taşıdığı fark edildi.

Gezegeninize benzer oluşumdaki Proxima b’nin küçük ve yüzeyinin kayalarla kaplı olduğu düşünülüyor. Süpriz komşu gezegende su bile olabileceğini öngörüyor bilim adamları. Hatta su ve atmosfer!

Tıpkı dünyamızın Güneş’in yörüngesinde olması gibi, Proxima b de, Proxima Centauri isimli yıldızın yörüngesinde.

Komşu diyoruz, yakın diyoruz ama bu güneşe en yakın yıldızın, dünyaya çok benzer minik uydusu ile aramızda yine de 4,2 ışık yılı uzaklık var. Bu şu demek oluyor, bugün geliştirebildiğimiz uzay araçları ile gitmeye kalksak ulaşmak 100o yıl sürebilir!

Gelişen teknoloji ile son 20 yılda keşiflerin hızlandığını, özellikle son 5-6 yılda binlerce yeni gezegen keşfi yaptıklarını söyleyen SETI astronomu Jeff Coughlin, şu an ellerindeki teknoloji ile dahi bir keşif aracı gönderebileceklerinden emin. Son araştırmaları “yakın çevremizde” yaptıklarını belirten NASA yetkilileri, Kepler teleskobunun keşfettiği gezenlerin 100’den fazlasının Dünya boyutlarında olduğunu söylüyorlar. Sonuçları ne zaman alınır bilinmez ama “Önümüzdeki bir kaç 10 yıl içinde sonda göndermemiz  için bir engel yok!” diyor Couglin.

  • Proxima b’nin dünyadan %30 daha büyük olduğu düşünülüyor.
  • Yörüngesinde olduğu yıldız ise Güneş’imizden daha soğuk ve daha küçük bir yıldız.
  • Gezegenle ilgili tüm tahminler bulunduğu koşullar üzerine yapılan varsayımlar. Yine de bilim adamları en suyun donmuş veya buharlaşmış değil, dünyamızdaki gibi likit formda su olabileceği için heyecanlı.
Bu yazıda geçen tüm bilgiler Nasa‘nın web sitesinden ve resmi açıklamalarından çeviridir. Görsel konsepttir. Photo credit : ESO/M. Kornmesser

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.