Montessori Egitimi Nedir ki?

Montessori eğitimi nedir?

Montessori Egitimi, en öz anlatımla Maria Montessori’nin geliştirdiği, çocuk eğitiminde önceliği 5 duyuya veren, çocukları birey olarak kabul etmek gerekliliğini savunan bir eğitim biçimidir. Eğitimde metotların değil, kişinin kişiliğinin baz alınması gerektiğini savunur.

Ebeveynlerin çocuğa bir şeyi anlatarak öğretmeleri ya da onun yerine yapmaları değil, hadiseyi deneyimleyerek öğrenebilmesi için fırsat tanımaları, gerekli ortamları sağlamaları gerektiğini söyler. Montessori’ye göre, çocuklara rastgele evet-hayırlarla, yasaklarla değil, sınırı çizilmiş ve gerekli olanaklar sağlanmış ortamlarla pozitif disiplin sağlayabiliriz. Bir düşünün çocuğunuza oynarken “hayır” deme sebeplerinizi…

  • Etrafa zarar vermek
  • Birilerini rahatsız etmesi
  • Kendine zarar vermesi
  • Etrafı / kendini kirletmesi

İşte bunların olamayacağı bir ortam yaratın ve o ortamda dilediğini yapmasına izin verin diyor Montessori. Böylece hem çocuğu sınırlamamış oluruz hem de ona istediğimiz şeyleri yapabilmemiz için emek vererek bir ortam hazırlamamız gerektiğini öğretmiş oluruz.

Montessori engin bir derya ve anlatmak ne bir blog yazısına sığar ne de biz anlatabilecek kadar vakıfız bu eğitime. Lakin Teknolojik 2 ana olarak, çocuklarımızın düşünen, sorgulayan, kendine güvenli bireyler olabilmesi için uygulamamız gerektiğini düşündüğümüz yöntemlerin çoğunda ortaklaşıyoruz.

Yazımızda anlattığımız Montessori Felsefesi hakkında birçok bilgiye bu konuda oluşturulan platform üzerinden ulaşabilirsiniz. Montessori Felsefesi Platformu: http://www.montessorifelsefesi.com 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.