Çocuklara özel arama motoru Kiddle

kiddle
 
Anneleri, aslında tüm ebeveynleri rahatlatacak bir arama motoru. İsmi Kiddle.
Google tarafından geliştirilmedi ancak Google dataları ile çalışıyor ve onun güvenlik protokolüne uyuyor.

Kiddle nedir?

Kiddle, çocuklara özel Google diyebiliriz, sade içerikli basit görselli sayfaları çıkartıyor arama sonuçlarında. Google’ın ‘çocuk dostu’ arama esasına dayandığı içinde nispeten güvenli. Sürpriz sonuçlar, alakasız sayfalar açılma olasılığı düşük. Hali hazırda Google’ın geliştirdiği filtreleme ile müstehcen ve aldatıcı içerikli siteler engelleniyor, güvenli arama sonuçları geliyor ekrana.

Kiddle arama sonuçları nasıl seçiliyor?

  • Çocuk odaklı sonuçlar ayrıştırılıyor, çocuklar için oluşturulmuş sitelerin önceliği var.
  • Editörler sürekli kontrol halindeler, özellikle arama sonuçlarında çıkan ilk 3 sonuç ‘güvenlik kontrolünden geçmiş sonuçlardır’ deniyor. Yani botlar tarafından ayrıştırılmış değil, bizzat editörlerin seçimi ilk 3’te.
  • Bir sonraki, yani  4 – 7 arası sonuçlar diğer tüm içeriklere göre ilgili konuda yazılmış ‘sade’ makaleler ve görseller içeriyor.
  • 8.’den sonraki sonuçlar ise aslında büyükler için hazırlanmış siteler, ama Google tarafında ‘güvenlidir’ etiketlenen sitelerden geliyor.
Ayrıca;
  • Kiddle’ın içeriği çok sade, kullanımı çok basit, çocukların rahatlıkla çözebilecekleri kolaylıkta.
  • Tüm içerik ‘Arial’ fontta ve büyük yazılmış, yine çocuklar düşünülerek.
  • ‘Kullanıcı dataları toplanmıyor’ deniyor, ama elbette 24 saat günlük veriler depolanıyor. Ve kullanıcı eğilimi amaçlı geliştirmeler için kullanılacaktır bu veriler.

Adres şöyle; Kiddle.co

kiddle-searchTeknolojik Anneler olarak #AnneGözüyle yorumumuz;

Bizce bu harika! Bizim hep anlatmaya çalıştığımız, çocuklara yasaklar koymak yerine önlerine güvenli içeriği koyabilmenin önemi. Bir çocuk, karşısına yanlış olduğunu düşündüğü bir sayfa çıktığında ‘Bu doğru değil’ diyerek kapatabilmeli. O olgunluğa gelene kadar ‘yanlış içerik’ten korumak, yasaklayarak değil ama önlem alarak korumak, bizim önceliğimiz olmalı.

İlk 3 içeriğin editörler tarafından seçiliyor oluşu, ilerleyen günlerde ‘reklam‘ amaçlı kullanılacak gibi görünse de, yine de ‘çocuklara özel’ içerikten sapmayacaklarını düşünüyoruz. Farkları bu ve bunu korumak isteyeceklerdir.

İngilizce içerik ağırlıklı, örneğin Türkçe içerik hemen hemen yok gibi şu an için, ama zamanla (hatta çok kısa sürede) değişecektir diye tahmin ediyoruz.

Sizlerin de yorumlarını bekliyoruz!

kiddle-search-page

 

2 thoughts on “Çocuklara özel arama motoru Kiddle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.