Instagram’da reklam içeren postlar açıklanacak

Hepimizin her gün sosyal medyada takip ettiğimiz idealize hayatların ne kadarı gerçek hiç merak ettiniz mi? Sıradan gibi görünen, doğalmış gibi duran paylaşımların ne kadarı gerçek, ne kadarı reklam?

Instagram sponsorlu görselleri ifşa edecek!

Severek takip ettiğiniz kişinin kahvesinin yanına hep aynı bisküviyi tercih etmesi bir alışkanlık mı? Yeni aldığı giysileri etiketleyen kişi bunu sırf içinden geldiği için mi yapıyor? Bazı hesapların yakın zamanlarda aynı marka ile ilgili gönderiler yapması tesadüf mü?

Rahatlıkla “sosyal medyanın vitrini” diyebileceğimiz Instagram, bugünden itibaren yeni bir uygulamaya başladıklarını duyurdu. Bu amaçla geliştirdikleri “Branded content tool”un sağlıklı iletişim için şart olduğunu düşündüklerini ve ödeme alınarak yapılan marka paylaşımlarının mutlaka bilinmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bu “şeffaflık” konusunun üzerinde ısrarla duracakları yazdılar.

Instagram’da sponsorlu gönderiler nasıl fark edilecek?

Bu nasıl olacak? Bir kişi veya hesap içinde marka adı geçen paylaşımı story’de veya an”a sayfada veya stroy’de yaptığında, “paid with partnership” ibaresi kullanıcı isminin altında -normalde adres bilgisi görmeye alıştığımız yerde- görülecek.

Instagram bu uygulamanın markanın ve influencer’ın işini kolaylaştıracağı görüşünde. Bizim de Teknolojik Anneler hesabımızda kullandığımız #sponsorlu veya #advertorial gibi ifadelere artık yer verilmesine gerek duyulmayacak. Tabii öncelikle Instagram Business hesabına (işletme hesabı) sahip olmak gerekiyor. Şu an “sponsorlu” ibaresi, belirli bir ödeme yapılarak öne çıkarılan gönderiler için görülüyor, iki olay karışmasın; uygulamanın bu bahsettiğimiz özelliğinde “xxx markası ile bütçeli işbirliği” yazıyor.

instagram-sponsorlu-reklam

Pratikte sponsorlu gönderi işi nasıl işleyecek? Veya işleyecek mi? Kullanıcılardan alacakları geri dönüşlerle sistem şekillenecek ve sağlıklı bir hale getirilmeye çalışılacak. Şu anda kısıtlı sayıda kullanıcının ve markanın deneyimine açılmış, çok kısa sürede genel kullanıma açılacak. Ayda 700 milyon kullanıcısı olan Instagram bu uygulamanın bir parça da olsa takipçiyi kandırır tarzda gönderileri frenleyeceğini umuyor ve şu an kişilerin tercihine bıraktıkları bu yeni uygulamayı ilerleyen aylarda zorunlu yapacakları belirtiliyor. Diğer bir deyişle şu an keyfi olarak eklenecek olan sponsorlu ibareleri, pek yakında Instagram’ın geliştirdiği/geliştireceği algoritma tarafından fark edilerek etiketleniyor olacak. Ne kadar sağlıklı işleyeceğini ise hep birlikte göreceğiz!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.