Teknolojik Anneler Deniyor

Gritty Games Nedir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite zamanımızın en önemli sorunlarından biri. Tedavi yöntemlerinden biri olan ilaç, pek çok insan tarafından vücuda zararları da düşünüldüğünden pek tercih edilmiyor. Mecbur kalındığında ise mutsuz ola ola kullanılıyor. Hele ki söz konusu henüz tazecik vücut ve beyin sahibi çocuklar ise kimyasaldan daha çok kaçmaya çalışıyoruz.

Koç Üniversitesi bu konuda önemli bir araştırma başlatmış durumda. Tamamen internet üzerinden çalışan “Gritty Games”in amacı, insan belleğinini geliştirerek dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğuve öğrenme gibi sorunlarda destek program olmak.  Gritty Games Koç Üniversitesi’nden yüksek lisans öğrencisi psikolog Mustafa Kaya ve tez danışmanı Prof. Dr. Aylin Küntay tarafından geliştiriliyor. 

Gritty Games katılımcıların gün içerisinde kendi istediği zaman ve istediği şekilde araştırmaya katılabilmesinden dolayı bir ilk olarak hayata geçiyor. Program gerekli testler tamamlandıktan sonra belleği geliştirmek, yaşlanmadan kaynaklı hafıza sorunlarına çözüm arayanlar ve okul başarısını artırmak isteyen çocuk ve yetişkinler için ücretsiz sunulacak.

Programı bitiren tüm katılımcılara skor kartı ve skor değerlendirme kitapçığı hediye ediyor. Bir katılımcı ise iPad Mini WiFi 16 GB kazanacak.

Oyuna Katılmak Çok Basit:

http://www.grittygames.org/private/games  adresine tıklayıp hemen kayıt oluyorsunuz. Sitiede bulunan video zaten detaylı olarak anlatıyor ama kısaca özetlemek gerekirse; İlk İki gün iki test uygulanıyor kullanıcıya. Anladığım kadarıyla bu testler şu anki durumunuzu belirlemeye yarıyor. Sonra 6 hafta boyunca her gün, internet üzerinden, zekanızı geliştirecek, dikkatinizi arttıracak bir oyun oynuyorsunuz. Oyunlar bittiğinde, ilk başta yapılan iki günlük test tekrarlanıyor. Sanırım bu aşamada da ne kadar yol katettiğiniz belirleniyor.

Bir DEHB’li olarak başladım oynamaya. Denemekten zarar gelmez… Kimbilir belki de ilaca gerek kalmadan dikkat eksikliği sorununu çözer bu oyun.

Not1: Kayıt aşamasında şifreyi 9 karakterden oluşturmak gerekiyor. Bu detay farkedilmezse “Niye kayıt olamıyorum” diye sızlanabiliyorsunuz. Ama dikkat eksikliği yaşayanların geleceği bir yerde daha göze çarpan bir uyarı eklemelerini tavsiye ederiz :)

Not 2: Oyunlar daha çabuk bitebilse şahane olacak.

One thought on “Gritty Games Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.