Blogspot’tan WordPress’e 10 adım!

Aylardır aklımda olan fakat bir türlü elimin varmadığı değişikliği, Blogspot adresimle ilgili ciddi ve bezdirici bir sorun yaşayınca, dün tık diye hallettim. Evet, blogumu blogspot adresinden wordpress adresine taşıdım ve şimdi size tahmininizden çok daha kolay halledebileceğiniz bu geçişi anlatacağım. Ekran görüntülerine yol gösterici kırmızı oklar ekledim.

 

10 adımda wordpress’e geçiş!

Görüntülerle adım adım blogspot’tan wordpress’e taşınma

1-      Blogspot sayfanızda ayarlara girin ve ‘blogu dışa aktar’ı bulun, tıklayın. Böylelikle blog içeriğiniz iki üç dakika içinde bilgisayarınıza yüklenmiş olacak. Merak etmeyin, bu sadece bir kopyalama işlemi, yani sayfanız hala blogspot’ta olduğu gibi duruyor.

Hemen ardından açılan pencerede ‘blogu indir’ seçiyor ve yüklenme işlemini bekliyoruz.

blogspot'tan wordpress'e

 2-      www.wordpress.com adresine gidip, kendimize yeni bir hesap oluşturalım. Karşınıza aşağıdaki pencere çıkacak. ‘Get started’ı tıklıyor ve başlıyoruz.

BLOGSPOTTAN WORDPRESS'E

3-      Arzu ettiğiniz adresi, şifrenizi, bilgileri giriyorsunuz. İsterseniz şimdilik ücretsiz adres seçeneği ile .wordprees.com uzantısı ile adresi onaylayalım. İstediğiniz anda .com uzantılı bir adres alabilir ve yönlendirebilirsiniz, bunu daha sonra da yapabilirsiniz.blogspotu wordprese taşımak

 

4-      Şimdilik tüm ücretisiz hizmetleri içeren paketle devam ediyoruz ve ‘create blog’ tuşuna tıklıyoruz.

blogspottan wordpress'e aktarma

 

5-      Artık wordpress üzerinde bir blogunuz var! Şimdi ana hatlarını oluşturalım. Blog başlığını ve blog açıklamasını bu aşamada giriyoruz. Yazılarınızı Türkçe yazıyorsanız, bu noktada benim gibi dil seçeneğini ‘Türkçe’ye değiştirin.

blogspottan wordpress'e geçiş

 

6-      Tema seçim aşamasına kadar geldik! Evet size uygun görünen temayı seçebilirsiniz. Endişelenmeyin, her türlü değişimi daha sonra yapabilir, hatta blogspottaki tasarımınızı buraya da uyarlayabilirsiniz. Seçimi yapıyor ve ‘next step’ diyoruz.

blogsotu wordpresse taşımak

 

7-      Başlığımızı seçiyor ve başlıyoruz.

wordpresse nasıl geçerim

*Hatta arzu ederseniz hemen ilk deneme post’unuzu oluşturabilirsiniz.

wordpress'e geçmek

 

8-      Şimdi eski blogumuzu buraya taşıyacağız. Bu aşamada ben bu kez wordpress sayfasını Türkçe’ye çevirdim. Bu seçim, blog  yazılarınız için kullanacağımız dili değiştirmez, sadece tüm wordpress yazılımını Türkçe kullanmanız demek. Siz İngilizce veya istediğiniz dilde devam edebilirsiniz.

wordpress'te blog oluşturma

 

9-      Geldik işin heyecanlı kısmına. Araçlar ve ‘içe aktar’ı buluyor ve tıklıyoruz. 1.aşamada bilgisayarınıza kaydettiğiniz dosyayı seçin ve aktarma işlemi başlasın.

*Önemli: 15MB ‘lık içerik sorunsuz taşınacak. Eğer dosyanız daha büyükse farklı bir yol denemeniz gerekecek.

wordpresse geçiş

 

10-   Ta-taaam! İşte bu kadar! Bakın son yazılarım en üstte görünüyor. Evet şimdi biraz şekil şemal üzerinde düzeltmeler yapmamız gerekecek, doğru. Ama yazılar ve fotoğraflar sorunsuz taşındı ya, gerisi teferruat! Kolay gelsin!

blogumu wordpress'e nasıl taşırım

 

İpek Süer, Teknolojik Anneler

6 thoughts on “Blogspot’tan WordPress’e 10 adım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.