Blogger için SEO

‘SEO nedir?’i burada ve ‘Sayfama nasıl SEO eklerim?’i burada açıklamıştık. Blogspot/Blogger kullanıcılarından gelen istek doğrultusunda, SEO ayarlarına geçmeden önce Blogger için SEO açıklaması yapmamız farz oldu.SEO uyumlu site SEO Yazı Dizisi III

Blogger için SEO ayarları

SEO ayarlarının bir blog için olmazsa olmaz olduğunu önceki yazılardan öğrendik. SEO’nuz etkin olmadığı sürece arama motorları sayfalarınızı adeta görmeyecek ve dolayısıyla listelenemeyeceksiniz. Blogspot mu WordPress mi? konusu bitmek bilmeyen bir sorgulama halini almışken, öncelikle bu konuda bir iki satır yazmak isteriz. Blogger, blog yazmaya başlamak için harika bir ücretsiz platform gerçekten. Kullanımı çok kolay ve pratik, adeta mail yazar gibi dileyen herkes blog-post’unu oluşturabilir, yayına alabilir.

Peki hal böyleyken neden Blogspot’tan WordPress’e geçiş yapılıyor? Geçenlerin çok büyük çoğunluğu, template seçeneklerinin sınırlı olması (şablonlar) ve plugin seçenek azlığı (eklentiler) yüzünden değiştiriyor. Aynı şekilde WordPress için pek çok SEO plugin’i mevcutken, Blogger için hizmet sınırlı.

Ancak şöyle de bir durum var, Blogger Pyra Labs tarafından geliştirilse de, Google tarafından satın alınmıştır ve dünyadaki ilk blog hizmet sağlayıcısıdır. Dolayısıyla Blogspot yani Blogger, zaten içeriği SEO kurallarına uygun geliştirilmiş bir yapıdadır; Siz blog yazınızı girerken başlığından, etiketlerine doğru kartları oynadığınızda ortaya tam Google’ın seveceği bir blog-post çıkar. Yani, Blogspot’çuysanız da ‘Panik yok!’ diyoruz. Seo ipuçlarımız sizlere de hitap ediyor.

SEO ipuçları, bir sonraki yazımızın konusu. Burada vereceğimiz ipuçları sayfanızın yapısı ne olursa olsun etkin SEO kullanımı için olmazsa olmaz bilgiler içeriyor olacak. Yazı başlığından kelime sayısına kadar, nelerin önemli rol oynadığını tek tek öğreneceğiz.

Bize, tüm sosyal medya hesaplarında #SEOyazıdizisi etiketiyle sorunuzu iletebilir, cevapları takip edebilirsiniz.

5 thoughts on “Blogger için SEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.