Bırakın çocuğunuz sarılmasın!

Bırakın çocuğunuz sarılmasın!

Çocuğunuzu başkalarına sarılması için zorlamamalısınız.

Çünkü bu;

Çocuğunuza, sarılmanın ve fiziksel temas kurmanın; bir başkasına sevgi ve değer göstermenin tek yolu olduğu mesajını verir.

Kendi bedeni üzerinde kontrol sahibi olmadığını; sizin ve yetişkinlerin, bedenine istedikleri zaman ve istedikleri şekilde dokunmaya hakları olduğunu düşündürtür.

Kendini güvende ve rahat hissettiği alanı yok saymak anlamına gelir; bu da kişisel sınırlarını oluşturmasını zorlaştırır.

Başkalarını memnun etmenin,kendi memnuniyetinden daha önemli olduğu hissini uyandırır; bu durum kendini ikinci plana atmasına sebep olur.

Sosyal gelişiminin doğal ve sağlıklı bir parçası olan tehlike algısının oluşmasını engeller; tehlikelere karşı savunmasız kalmasına sebep olur.

Çocuğunuz ‘hayır’ın bir cevap olamayacağı mesajını alır ve istemediği davranış için her zorlandığında; sınır ihlali, zorbalık, ayrımcılık ve istismara daha açık hale gelir.

Akrabaların ya da yakınların davranışlarının istismar ya da şiddet olamayacağını düşünmesine neden olur; bu kişilerden gelen istismar ve şiddete karşı savunmasız kalmasına yol açar. Oysa biliyoruz ki, istismar eden ve şiddet uygulayanlar çoğunlukla yakın ve güvenilen kişilerdir.

Çocuğunuz, sarılmayı reddetme davranışıyla size düşündüğünüzden daha önemli bir mesaj vermeye çalışıyor olabilir.

Çocuğunuzun, istemediği ve ‘hayır’  dediği davranışlarda, başından geçen olumsuz deneyimlerle ilgili sizinle konuşmasını, sizden destek istemesini engelleyebilir.

Çocuğunuza, başkalarının sınırlarını ihlal edebileceğini, ‘hayır’ın bir cevap olmadığını, kendisinin de istediği zaman, istediği kişiye, istediği şekilde dokunmaya hakkı olduğunu düşündürebilir.

 

Bu metin cinselsiddetlemucadele.org tarafından hazırlanmıştır. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD); ikili toplumsal cinsiyet kutuplaşmasına, dilde ve toplumsal bellekte tek tipleşmiş cinsel şiddet algısına karşı durma amacıyla 2014 yılında kurulmuş bir dernektir. CŞMD Facebook Sayfası için tıklayın.

#bunuyapabiliriz

#çocuklarınbedenselsözhakkı

 

One thought on “Bırakın çocuğunuz sarılmasın!

  • Bu yanlışa ben de düşüyordum önceleri artık kimseye sarılıver veya öpüver demiyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.