İnternet Yasakları Artıyor! Neler Yapacağız?

Bir bilen paylaştı;

1- DNS alan adı engellemelerini (www.google.com) aşmaya arayan bir yöntemdir. IP tabanlı engellemelerde ( 77.88.125.12 = google.com gibi) işe yaramaz ki şu an alt yapısı oluşturuluyor. Bu durumda tek çare VPN dir.

2- DNS VPN e göre daha güvensiz. DNS adresleri kullanırsanız hacklenebilirseniz, sizi sahte sayfalara yönlendirebilir DNS ler. Dikkat edin sürüden ayrılmayın 

3- VPN kullanımında sizi farklı ülkelerden internete bağladığı için facebook, twitter, gmail olağan dışı hareket algılar ve bazen şifrenizi bloklar bazen de oturumundan atabilir. Güvenlik sorunuz ve emailinizle birlikte hesabınızı geri alırsınız. Ama tavsiyem sms ile aktivasyonunu yapın bu sitelerin. Çalınırsa kolaylıkla geri alabilirsiniz. Oturumdan atılmışsanız ya da başka zamanlarda bu sitelere giriş yaparken emin olmak için;

– Site ismine bakın harf farklılıkları olmasın, facbook.com gibi olmasın mesela.

– Bu sitelerin tamamı HTTPS kullanır. Adres çubuğunda HTTPS olsun ve mutlaka yanındaki kilit işaretine tıklayın. Çıkan sertifikayı okuyun, sitenin adı düzgün yazıyorsa ve sorun bildirmiyorsa burası doğru adres demektir.

4- VPN her daim kararlı bir protokoldur, DNS den daha yavaştır ama güvenlidir.

5- Facebook kapanacak diye söylenti var ki bence mümkün. O yüzden bir VPN edinmenizde fayda var. Benim kullandığım www.expressvpn.com  ya da Private İnternet Access buradan satın alıp hem PC de hem mobil cihazlarda kullanabilirsiniz.

6-VPN ler engellenebilir mi? Evet IP leri kapatılırsa engellenir ama bunları bir çok şirket kullanıyor ticari amaçlı olarak dolayısı ile çok zor bir ihtimal. Ama olur mu olur! VPN engellenirse dial up ile bağlanabilirsiniz.

7- Eş dostunuzla alternatif buluşma noktanız evet whats app olabilir ama hem herkeste olmayabilir hem de herkes birbirine numara vermek istemeyebilir. O yüzden Gtalk ya da Gmail grupları kullanabilirsiniz. 

 

One thought on “İnternet Yasakları Artıyor! Neler Yapacağız?

  • IPhone’nunuz varsa IMessage kullanin. Takip edilmesi, hacklenmesi, casuslanmasi en zor su anki sms platformu o.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.