QR Kod Nedir?

Nesnelerin dili QR Kod!

qr kod nedir

Bugünlerde nereye baksak onları görüyoruz! Afişlerde, ilanlarda, ürünlerde, dergilerde, kartvizitlerde, araçlarda, binalarda… Artık etrafımızdaki hemen hemen her nesnenin bize anlatacak bir hikayesi var ve bunu QR Kod yolu ile gerçekleştiriyorlar.

QR kod nedir?

Bir Japon firması tarafından geliştirilen QR kod, adını “Quick Response “ (hızlı yanıt) kelimelerinin baş harflerinden alıyor, diğer bir bilinen adı ise “kare kod”. Aslında iki boyutlu bir barkod olan QR kod, kullanım kolaylığı ve işlevselliğiyle tüm dünyaya yayılarak özellikle tüketicileri bilgi bombardımanına tutmanın yeni yollarını arayan reklamcılar sayesinde hayatımızın her alanına girdi.

Akıllı telefon ya da tabletinize indireceğiniz ücretsiz bir yazılımla kolayca okutabileceğiniz QR kod, 7089 karakter kapasitesiyle bir metni, web sitesi linkini ya da herhangi bir bilgiyi içerebiliyor.

Broşür, magazin reklamı, billboard gibi birçok fiziksel içeriğin, dijital içeriklerle birleşmesini sağlayan QR kodlar, ufacık bir kartvizitin bile verildiği kişiyle interaktif iletişim kurabilmesine olanak sağlıyor.

Elbette QR kodlar sadece reklamcıların, büyük şirketlerin ya da medyanın tekelinde değil. Siz de, kolayca bulabileceğiniz ücretsiz uygulamalar ile kendi QR kodunuzu oluşturarak paylaşmak istediğiniz bilgi ya da içerikleri ister kartvizitinizde, ister tişörtünüzde, isterseniz web sitenizde paylaşabilirsiniz.

Sınırsız olanaklar sunan QR Code ile yapabilecekleriniz biraz da sizin yaratıcılığınıza kalmış.

qr kod nasıl yapılır?

Siz de çeşitli uygulmalar yardımı ile QR kod yapabilirsiniz. Burada anlattık;
https://teknolojikanneler.com/qr-kod-nasil-yapilir/

3 thoughts on “QR Kod Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.