Birlikte daha kolay: Latify Uygulaması

Latify Uygulaması

Biz bebekler yeni doğduğunda, dijital bu kadar gelişmemişken bir mail grubu üzerinden sosyalleşip, benzer anne ve bebeklerle buluşuyorduk. Blogcu Anne Elif Doğan’ın kurduğu Emziren Anneler mail grubu, bugüne kalan bir çok arkadaşlığımıza temel attı. Bunlardan biri de sevgili Deniz Atak. Deniz, o zamanlar bu mail grubunun yaptığı, birbirinden güç alarak yol alabilme motivasyonunu dinç bir hayatı sürdürürken de edinebilmemiz için için, kendi gibi kadın ve yazılımcı olan ortağı Çiğdem Altın ile birlikte TÜBİTAK desteği ile çok keyifli ve işlevsel bir uygulama yarattı: Latify 

Uygulama temelde, yaratmak istediğiniz alışkanlığı 21 gün boyunca gerçekleştirmenize destek olma amacını güdüyor. Örneğin günde 2 litre su içme alışkanlığına sahip olma hedefiniz varsa, ilgili programa başlarsınız ve uygulama sizin 21 gün boyunca her gün 2 litre su tüketmenize destek olur. Amaç 21 gün sonunda bunun otomatik bir davranış haline gelmesidir. Dilerseniz herhangi bir programa girmeden de uygulama üzerinden her gün içtiğiniz su miktarını girerek takip etmeye devam edebilirsiniz. 

Uygulamanın en önemli özelliği olan Biz Bize alışkanlıklarınızı arkadaşlarınızla değiştirmenizi destekler, bunu yaparken de ödül mekanizmalarından faydalanır. Kullanıcılar uygulamayla beraber hem yeni alışkanlıklar geliştirirler, hem farklı markalardan ödül kazanma şansı yakalarlar, hem de bunları arkadaşlarıyla birlikte yaparlar. Böylelikle alışkanlıkları değiştirmek daha eğlenceli hale gelir!

Uygulama kilo vermek için, sağlıklı olmak için, su içerken, diyet yaparken, spor yaparken 21 günü arkadaşlarınla beraber tamamlayacağın, yeni arkadaşlar edineceğin, sosyalleşebileceğin alan oluşturuyor. Ben (Derya) kilo verirken ilk yaptığım şey şekeri bırakmak olmuştu. 21 günü geçtikten sonra gerçekten de bir daha aramadım çok uzun yıllar boyunca. Şimdilerde hayatın zorluklarında yeniden şekere düşmüşken, nasıl bırakacağım tekrar diye kara kara düşünürken, bu uygulama ile “Eşi dostu toplayayım, 21 gün dayandık mı hep beraber gerisi kolay” diye heyecanlandım. Zaten uygulamanın mottosu #birliktedahakolay

Uygulama ileriki versiyonlarında yapay zeka temelli alışkanlık takibi yapma ve sesli komutla çalışma gibi özelliklerini de yayınlıyor olacak.  Kullanıcılar alışkanlıklarını değiştirirken nerelerde hata yaptıklarına, nasıl daha iyi yapabileceklerine dair tüyolar alıyor olacaklar. Ayrıca konuşma tanıma yapan dijital asistan ile daha kolay etkileşime geçilebilecek ve dolayısıyla daha kullanıcı dostu olacak.

Şu anda yayında olan Biz Bize özelliğini şöyle anlatıyorlar: 

Biz Bize Özelliği Nedir?

Biz Bize özelliği Latify uygulamasında arkadaşlarla birlikte yeni alışkanlıklar geliştirmemizi sağlar. Kullanıcılar kazanmak istedikleri yeni alışkanlıklar için kendi arkadaşlarıyla 21 günlük gruplar kurar. Örnek vermek gerekirse şeker tüketimini azaltmak isteyen bir kullanıcı Biz Bize 21 Gün Şekersiz grubunu başlatıp arkadaşlarını davet edebilir. Bu gruba dahil olan herkes uygulama üzerinden günlük tükettiği yiyecekleri, içtikleri su miktarını ve yaptıkları sporun kaydını tutar ve birbirleriyle paylaşırlar. Biz Bize özelliği ile kullanıcılar birbirlerinin o gün ne kadar su içtiğini, hangi yemekleri yediğini (tabii rafine şekersiz ;)), ne kadar spor yaptığını öğrenip birbirlerinden ilham alabilirler. Kişiler arkadaşlarını daha doğru kararlar almalarına destek olup, birbirlerini motive edebilirler. Burada asıl olay kişinin kendini yalnız hissetmemesi, arkadaşlarıyla beraber eğlenerek yeni bir sağlıklı alışkanlık edinmesidir.

Bunlara ek olarak bu yolculuğa çıkanları bekleyen ödüller de var. Latify’da kullanıcıların sağlıklı alışkanlıklarını destekleyecek farklı markalarla işbirliği yapmakta ve işbirliği yaptığımız markalardan çekilişle kullanıcılara ödüller vermekteyiz. (Şimdilik sadece ;)) Hem 21 günlük programlarını tamamlayan kullanıcılar arasında, hem de kendi Biz Bize grubunu kuran grup liderleri arasında çekilişler gerçekleştirmekteyiz. Böylelikle kullanıcıların alışkanlık oluşturma sürecinde alternatif ürünleri tanımaya ve hayatlarında sürdürülebilir alışkanlıklar kazanmaya destek olmak istedik.

Bu bir reklam yazısı değil. Tanıdığımız iki harika girişimci kadının, çok beğendiğimiz ve kadınlara faydasının dokunacağını düşündüğümüz uygulamasını paylaşmak istedik sadece. Deneyin, arkadaşlarınızla gruplar oluşturun, tek başına zorlandığınız bir çok şeyi kolaylıkla yapabildiğinizi siz de göreceksiniz. 

 

Reklam değil tavsiyedir.  Android  için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.