İOS 7’de Hangi Özellikler Yeni? İOS 7’ye Geçmeli mi?

İOS 7 geldi, bir çok insan güncelledi, bir çok insan güncellemekten kaçındı, epey gündem oldu ve hafiflemeye bile başladı. Ben kendi adıma beğendim yeni sürümü. Hem kendi deneyimim hem duyduklarım, okuduklarımla henüz geçmeyenler için bir değerlendirme yazalım dedik.

 

Öncelikle en belirgin değişiklik tasarım. İkonlar, fontlar hepsi yeni. Bu zevke bağlı bir değerlendirme olacağı için üzerinde durmayıp diğer değişikliklere geçiyorum.

 

Apple - iOS 7 - Özellikler

 

Kontrol Merkezine daha kolay ulaşmamız sağlanmış. Ekranı yukarıya iter itmez ekranda gördüğünüz kısım geliyor.  Uçak modu, Wi-Fi, Bluetooth ve Rahatsız Etmeyin’e çabucak ulaşabiliyorsunuz. Ekran yönünü kilitleyip veya parlaklığını ayarlayabilirsiniz. Şarkı dinleyin, duraklatın veya atlayın. AirPlay özelliği olan aygıtlara bağlanın. El fenerinize, kronometrenize, hesap makinenize ve kameranıza hızla ulaşın. Bunlar iyi fakat kendi adıma bunların hepsinden sık kullandığım ve elimin altında olmasını istediğim 3G’yi açıp kapamanın da bu kontrol merkezinde olmasını isterdim.

Bildirim Merkezi’ne sanırım güncellemeden evvel, ekran kilitliyken ulaşamıyorduk. Şimdi ekranı aşağı çekerek kilitli ekrandan da ulaşabiliyoruz. Artı ekran “Bugün”, “Hepsi”, “Kayıp bidirimler” olmak üzere 3 parçaya bölünmüş. Bu da kullanımı kolaylaştırıyor.

 

MultiTasking’de uygulamalar nasıl kapanıyor güncellemeden sonra en çok sorulan soru olmuş. Cevabı basit aslında; Ana ekran düğmesine iki kez basın, ekrana gelen uygulamalardan kapanmasını istediğinizi yukarı doğru itin. Bu kadar. Yalnız önemli tavsiye: Ayarlar bölümünden “Uygulamalar açıkken arka planda kendisini yenilesin mi” butonunu off seçin ki şarjınız çabucak bitmesin.

Kamera kısmına filtreler gelmiş. Ayrıca çektiğiniz fotoğrafı tek tıkla kare haline de getirebiliyorsunuz. Yeni sürümde fotoğrafları gruplamak da kolay. Koleksiyonlar ve yıllar gibi yeni kategori seçenekleri eklenmiş.

Air Drop özelliğini daha önce kullanmadığım için şu an ne yeni ne değil yorum yapamayacağım.

Safari hızlanmış ve yeni sekme özelliği gelmiş. Ben tasarımından da kolaylaşmış olmasından da hoşlandım.

Appstore‘a eklenmiş olan Apps Near Me bulunduğunuz yerle ilgili popüler uygulamaları gösterir. Mesela Paris’teyseniz, Louvre Müzesi ile ilgili bir aplikasyon önerebilir.

 

Yeni Çocuk kategorisi, yaşa bağlı olarak çocuklar için en iyi uygulamaları gösterir.

Ayrıca eğer isterseniz, AppStore uygulamaların güncellemelerini kendi kendine yapabilir.

 

İphonumuBul özelliği, bulunamadığı takdirde iphone’un erişilemez ve kullanılamaz hale getirilebilmesine olanak tanımış yeni sürümde. Burada fonda “Ya benimsin ya kara toprağın” dinleyiniz.

Olur da iphone daha sonra elinize geçerse, id ve şifrenizle yeniden kullanılır hale getirebiliyorsunuz.

 

Gelelim olumsuz yorumlara; En çok denk geldiğim İOS 7’nin çok şarj yediği. Fakat tahminimce demin bahsettiğim “Arka planda uygulamalar kendini yenilesin” kısmı default olarak açık kaldığı için bir çok insanda şarj hızlı bitiyor. Benim 3G’m sürekli açık olmasına rağmen bir önceki sürüme göre daha hızlı bitmiyor.

Sürümün boyutu büyük olduğu için iphone’u yavaşlatıyor; Ben bu anlamda da sorun yaşamadım. Tam tersi çoğu uygulama daha da hızlandı.

Yeni sürümle kimi uygulamalar uyuşmadığından ciddi sorunlara sebep olmuş diye duydum. Bankalarla dahi… Kısa zaman içinde bu uyumsuzluklar düzeltilecektir diye düşünüyorum. Kişisel tavsiyem, biraz zaman geçip, revizyonlar yapılana kadar bu tarz mühim işleriniz için iphone kullanmayın.

Güncellemenin ardından telefon rehiberinin silindiğini söyleyenler de var. İphonunuzu yedeklemişseniz bu sorunu da ortadan kaldırmanız mümkün.

Yine sıkıntılardan bir tanesi, kilitli ekrandan bilgilere ulaşılabildiği iddiası. Benim pek gizlim saklım olmadığı için bunu dert etmedim ama sizin için önemliyse gelişmeleri takip etmenizde fayda var.

Anneler için mühim uyarı; Ayarlarda “Parolanın 10 kere yanlış girilmesi durumunda iphonu sıfırlayın” seçeneği var. Çocuklarımızın sürekli kurcaladığı düşünülürse mutlaka o ayarı off yapmanızı öneriyoruz.

Özetle ben yeni sürümden çok memnunum. İç rahatlığıyla tavsiye ederiz teknolojikanneler.com olarak.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.