Yaşlılar için kolaylaştırılmış teknoloji

 

Hepimizin “yaşlı”ları var. Annelerimiz, anneannelerimiz, dedelerimiz, amcalarımız… Hepimiz gün içinde mutlaka, artık bize çok kolay gelen kimi davranışları yapmakta zorlandıklarına şahit oluyoruz. Bazen onların yerine yapıyoruz, bazen sabırsız, tahammülsüz oluyoruz, bazen kızıyoruz…

Bir ön kabul olarak yaşlandıkları için zekalarının da gerilediğini, duymadıkları, iyi görmedikleri için teknolojik mevzuları yapamayacaklarını düşünüyoruz. Ama hiçbirimiz, teknoloji ile ilgili yaşadıkları sıkıntıların neden kaynaklandığını düşünmüyoruz! Aslında; kimse onlara nasıl olacağını anlatmıyor, başlangıç bilgisine dahi sahip değiller, cihazlar ergonomiden, tasarıma onlara göre ayarlanmış değil ve bizler yapamadıklarını, zorlandıklarını aklımıza getirmiyoruz. Kimi küçük değişiklik ile hayatlarını kolaylaştırabiliriz halbuki, basit bir dille ön açıklama yaptığımızda tahmin ettiğimizden çok daha fazla karşılık bulacağından eminiz biz!

Yaşlılar için teknoloji nasıl kolaylaşır?

Peki neler yapabiliriz çok sevdiğimiz yaşlılarımızın hayatını kolaylaştırmak için;

 • Öncelikle evdeki televizyon kumanda sayısını minimuma indirip, olanların üzerine de etiketle “tv kumandası”, “uydu kumandası”, “dvd player kumandası” vs yazabiliriz.
 • Kumandada, bir favori listesi oluşturabilir, bu listeye en çok takip ettiği kanalları kaydedebiliriz. Böylece yüzlerce kanal arasından, kanal aramak zorunda kalmazlar.
 • Kumanda seçerken, işaretlerin büyük gözüktüğü bir kumanda seçmeliyiz.
 • Yaşadıkları evin aydınlatmasını kısılabilir yaparsak, sağlık, uyku, sosyal ihtiyaçlara göre istedikleri gibi ayarlayabilir, kısıp, açabilirler.
 • Evlerindeki sabit telefonu telsiz almakta fayda var ki, hangi odada olurlarsa olsunlar yanlarında taşıyabilsinler. Yaşlılar için iletişim, telefonda konuşmak en önemli ihtiyaçlardan biri.
 • Cep telefonu markalarından bazıları, yaşlılar için, büyük tuşlara sahip, acil arama kısımları kolay kullanılan telefonlar ürettiler. Bunlardan alabilirsiniz. Ya da ortalama bir telefonu varsa, hızlı aramaya önemli telefonları kaydedip, tek tuşla en çok görüştüğü insanlara kolayca ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Telefon hızlı aramasına mutlaka taksi, acil imdat, polis numaralarını da ekleyin.
 • ‘Mesaj yazmakta zorlanır, beceremez.’ diye düşünmeyin, basit bir dille anlatın, bir kağıda anlattıklarınızı not alıp, elinin altında olabilecek bir yere yapıştırın.
 • Aynı şekilde, bulaşık makinası, çamaşır makinası, gibi teknolojik aletlerin açma kapama düğmelerinin hangisi olduğunu görselini koyarak bir not hazırlayabilir, hangi derecede, hangi programda hazırlanacağını yazıp, asabilirsiniz. Mikrodalga için belirli ısı ve süreyi ayarlayıp, yemeklerini tek tuşla ısıtmalarını sağlayabilirsiniz..
 • Tüm elektronik cihazlara örneğin yeşil ve kırmızı küçük çıkartmalar yapıştırarak yol gösterebilirsiniz.
 • Ses yüksekliği maksimum arttırılabilen, ekranı büyük telefonları tercih etmenizde fayda var.
 • Eskiyen, işlevlerinin çoğu özelliğini kaybetmiş eski telefonumuzu onlara vermek yerine, basit kullanımlı ama kullanımı tam da onlara hitap edecek modelleri seçebilirsiniz.
 • Telefon ekranına -eğer mümkünse- hızlı arama, tek tuşla arama seçenekleri ekleyip, işlerini kolaylaştırabilirsiniz.
 • Termosifon, kombi gibi cihazları ekonomik ısılarda sabitleyip, onların işini kolaylaştırabiliriz.
 • İnternette çok girdikleri siteleri, sık kullanılanlara ekleyip, kullanıcı adı ve şifreyi kaydedebilirsiniz. Bunun dışında, internetin genel olarak ne anlama geldiği, dikkat edilmesi gereken şeyler, güvenlikle ilgili tüyolar vb bilgileri içeren bir açıklamayı baştan yapmanızda fayda var. Ancak önlemi alınırsa internetin güvenli bir alan olabileceğini, tedbir alınmazsa bir çok açıdan tehlike yaratabileceğini anlatın.

Sizler de önerilerinizi yorum bırakabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.