İnternet servisi olarak Uydunet kullananların en çok karşılaştıkları sorunlardan biri sürekli kopma problemi. Şikayet sitelerinde Uydunet bağlantı sorunu ve  Netmaster modemi ile ilgili şikayet sayısı gün geçtikçe artıyor ve biz de bizzat yaşadığımız bu problemle ilgili bir çözümü paylaşmak istedik.

‘Problem daha çok aynı ev veya ofis içersinde çoklu bağlantı olduğunda oluyor’ dense de,  modem kaynaklı bu problemin kesinlikle olmaması gerektiğini düşünüyoruz; problemin kaynağını göstermek çözümü getirmiyor. Üstelik bir de aylarca devam edecek olan sözleşmeniz var ise sürekli aynı cevapları aldığınız ‘call center’dan daha fazlasını istiyorsunuz. Farklı modemler veya farklı sorunlar için Uydunet’in bu linkinden faydalanabilirsiniz.

Yine kopmalar olabilir -uydunet’e akıl sır erdiremedik- ama CBW serileri için çözümlerden en pratiği şu;

1- Adres bara 198.168.0.1 yazın ve enter’a basın

2-Açılan sayfada Kullanıcı Adı yerine ‘admin’, parola yerine ‘password’ yazın ve ‘giriş’e tıklayın. Daha önce değiştirmiş iseniz kendi kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin elbette.

netmaster3- Karşınıza gelen sayfada ‘kablosuz’ sekmesine basın. Yerini aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

netmaster_giris

 

4-Aşağıdaki şemada göreceğiniz ‘kontrol kanalı’ başlığında şu kanallardan biri seçilmiş olmalı; 2, 6 veya 11. Bunlardan birini seçin. Eğer bir kaç kullanıcı var ise her kişi için farklı seçim yapın. Dikkat edin; seçtiğiniz rakamın yanında ‘kabul edilebilir’ yazmış olsun ve bir kaç satır yukarıdaki ‘Çıkış gücü’ seçeneği %100’ü gösteriyor olsun.

AYRICA; En alttaki STBC Tx ‘in yanındaki kutucukta ‘otomatik’i seçili olsun. Uygula tuşuna basın ve çıkın.

netmaster_baglantı_sorunu