kpi nedir

KPI nedir?

Eğer bir web sitesi sahibiyseniz veya blog yazarı diyelim, bütçeli çalışmalar yapıyorsanız bu terim mutlaka karşınıza çıkmıştır. KPI nedir, neye göre değişir, nasıl hesaplanır, bakalım

KPI nedir?

Key Performance Indicator kelimelerinin başaharfleridir.  Anahtar performans göstergesi şeklinde birebir çeviri yapabiliriz, ama esasen performans ölçeği desek yeterlidir.

KPI nasıl hesaplanır?

kpi nedirPerformans ölçeği, ulaşmak istenilen hedefe varmak için seçilen yöntemlerin ne kadar etkin, ne kadar verimli olduğunun bir göstergesidir. Dolayısıyla iş çeşitliliği düşünüldüğünde, her sektör, her iş kolu hatta bunların alt dalları için de her bölüm için ayrı ayrı KPI’lar tanımlanmalıdır.

KPI genellikle kurumların faaliyet gösterdikleri alandaki başarılarını değerlendirmekte kullanılır. Örneğin bir marka için yeni kazanılan müşteri sayısı, satış artışları, yıllık kar oranları artışı sayılabilir.

 

Bir blog, online bir mecra, bir web sitesi, dijital pazarlama olarak bakacak olursak eğer, bu yönde değerlere bakmamız gerekir. Örneğin sosyal medya etkileşim rakamları, tekil izlenme oranları, aylık tıklanma sayıları, paylaşım sayıları, sitede kalma süresi vb..

KPI düzenli takip edilirse, projenin ilerlemesine, iyileştirilmesine faydası olur. Eksik noktaların bulunmasına, üzerine eğilinmesini sağlar. Sektör, iş kolu ne olursa olsun, mevcut durum herhangi bir değerlendirmeye alınmazsa, ilerlemeyi takip etmek güç olacaktır, bu sebeple KPI istatikleri önemli bir çalışmadır.

İlgili yazılar;  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.