Yeni doğan bir bebeğiniz varsa onu en iyi şekilde fotoğraflamak ve onun farklı anlarını ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz. Çekeceğiniz fotoğrafların birbirinden güzel olmasını sağlamak için biz de size birkaç ipucu vermek istedik:

–       Fotoğraf çekiminden önce bebeğinizin keyfinin yerinde olduğundan emin olun. Altı temiz, karnı tok olsun. Fotoğraf çektiğiniz anda, etrafınızda onu korkutacak ya da rahatsız edecek şeylerin olmamasına dikkat edin.

–       Desenli örtülerden, karmaşık-kalabalık arka planlardan uzak durun. Siyah bir battaniye, beyaz bir çarşaf gibi düz fonları tercih edin. Böylece çektiğiniz fotoğrafta sadece bebeğiniz ön plana çıkar.

–       Çok fotoğraf çekin! Belki hepsini beğenmeyeceksiniz ama farklı denemelerde güzel sonuçlara ulaşma şansınız artacak. Ayrıca bebeğinizin farklı hallerini ölümsüzleştirerek paha biçilmez anılara sahip olacaksınız.

–       Özellikle kompozisyona katmak istediğiniz öğeler değilse çektiğiniz karede dikkat dağıtıcı unsurlar olmamasına dikkat edin.

–       Bebeğinizin tüm doğal hallerini çekmeye çalışın; ağlarken, gülerken, uyurken vs.

–       Sadece bebeğinizin yüzüne ya da portre çekimlerine odaklanmayın! Farklı, yaratıcı açılar deneyin. Ellerini ayaklarını hatta en sevdiği oyuncaklarını fotoğraflayarak anılarınızın arasına dahil edin.

–       İnternette gördüğünüz ilginç bebek fotoğraflarına kanıp bebeğinizi tehlikeye atacak kompozisyonlar denemeyin. Unutmayın ki bu tip fotoğraflar profesyoneller tarafından ayrı ayrı çekilen pozların photoshop benzeri  programlarda birleştirilmesiyle oluşturulmaktadır.

–       Flaş kullanmayın! Bebeğinizin üstünde patlayan güçlü flaş ışığı hem kötü gözükür hem de bebeğinizin gözlerine zarar verebilir. Olabildiğince doğal (pencereden gelen güneş ışığı gibi) ya da yumuşak  ışık kaynaklarını kullanın.

Teknolojik Anneler

Paylaşır mısın?