Çocuk susar sen SUSMA

Birleşmiş Milletleri raporlarına göre her saniyede 7 çocuk, yılda  220 milyon çocuk cinsel istismara maruz kalıyor!

Çocuk Susar Sen SUSMA

Çocuklara yönelik ihmal ve istismarın önlenmesindeki sorumluluklarımız nelerdir?

Cinsel istismar nedir?

Cinsel istismar, çocukların bir yetişkin tarafından cinsel uyarı ve tatmin amacıyla kullanılmasıdır. İstismar aile içinde gerçekleştiğinde ensest veya aile içi cinsel istismar olarak adlandırılır. Çocuklara cinsel istismarda bulunan kişiler çoğunlukla onları şekerle kandırmaya çalışan yabancılar değil, çocuğun tanıdığı, güvendiği, hatta sevdiği aile içinden veya dışından yakınlarıdır. Çocukların cinsel istismarı çok yaygın bir suç olmasına karşın birçok durumda gizli kalmaktadır. Bunun nedeni kimi zaman istismarcının çocukları korkutması, susturması gibi görünse de, çocuklar çoğunlukla bu suça maruz kaldıklarında sözel olarak olmasa dahi fiziksel olarak ipuçları vermektedirler. Ancak ailelerin, ilgili ve yetkililerin yeterince bilgiye sahip olmaması, çocukları dinlememesi, dinlese dahi inanmama tutumu göstermeleri suçluların çocukları istismar etmelerine fırsat yaratan en önemli nedendir. Çocukların gelecekteki yaşantılarını da derinden etkileyecek bu suç, sıklıkla gizli kalarak yıllar boyu sürebilir ve bıraktığı hasar çok daha ağır olur.

Cinsel istismar konusunda bilimsel araştırma yapmanın güçlükleri açıktır. Birleşmiş Milletleri raporlarına göre her saniyede 7 çocuk, yılda  220 milyon çocuk cinsel istismara maruz kalıyor. Mevcut araştırmalar göre ise;  Avrupa’da her 5 çocuktan  1’i cinsel istismar çeşitlerinden birisine maruz kaldığı tespit edilmekte.  İstismara maruz kalan çocukların %70-%85’i tanıdıkları, onların güvenliğinden sorumlu kişiler tarafından istismar edilmekte. Çocuğun cinsel istismarı; aile içi cinsel istismar, çocuk pornosu, çocuk seks ticareti, dijital istismar,  akran cinsel zorbalığı şeklinde ortaya çıkabilmekte.

Çocuk susar sen SUSMA

19 Kasım Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü Kapsamında, çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi, istismara uğrayan çocukların doğru şekilde desteklenmesi ve faillerin yakalanarak başka çocukların da istismar riskinden korunması hakkında yapılabileceklere dair başta ebeveynler ve öğretmenler olmak üzere çocuklarla ilgili doğrudan ya da dolaylı çalışan tüm kamu personelinde farkındalık yaratmaya yönelik 18 Kasım Cuma günü saat: 10:30’da “Çocuk Susar Sen SUSMA: Çocuklara yönelik ihmal ve istismarın önlenmesindeki sorumluluklarımız nelerdir?” başlıklı panel etkinliği düzenlenecektir.

cocuk-susar-sen-susma

  • Yer: Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi Büyük Salon
  • Tarih: 18 Kasım Saat:10:30
  • Moderatör: Betül Ark
  • Panelistler:
  • Rayka Kumru – Öğretim Görevlisi-Cinsellik Eğitmeni
  • Gökçe Ergin – Klinik Psikolog – Şişli Belediyesi Sosyal Yardım İşleri
  • Seda Akço – Avukat
  • İpek Süer – teknolojikanneler.com Kurucu Ortağı

 

One thought on “Çocuk susar sen SUSMA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.