NPAPI nedir?

java-sorunuNPAPI, Netscape tarafından geliştirilen bir aplikasyondur; NP ve API kısaltmalarıdır aslında. NPAPI, internet üzerinde oyun oynamak, video izlemek, fotoğraf ve görselleri işlevsel kullanmak gibi imkanlar tanıyan pek çok eklentinin tabanında yatar.

Bugüne kadar bir çok web tarayıcısının desteklediği NPAPI uzantısı, internetin bugüne gelmesinde önemli bir faktör olmuştur, diyebiliriz. Özellikle oyun ve video piyasasının gelişmesine imkan tanımıştır bu eklenti. Ancak ilk günden itibaren bilinen güvenlik açığı problemi -kullanıcının sistemine sınırsız erişim sağlayabilmesine imkan tanıması gibi- bugün Google tarafından bu eklentiyi desteklememe noktasına kadar getirdi.

Son 1 yıldır, Chrome 42 itibari ile kısıtlamaya gidilen NPAPI desteği, Eylül 2015’den itibaren tamamen kalkacak. Web tarayıcısı olarak Google Chrome kullananlar, bir çok oyun ve video sitesinde hata ekranı ile karşılaşabilirler.

Java yeni bir eklenti geliştirmediği sürece, Google desteğini alamayacak gibi görünüyor. O zamana kadar Chrome’da Java açmak için bu linkten faydalanabilirsiniz.

 

2 Comments to “NPAPI nedir?”
  • umut
    25 Nisan 2016 - Cevapla

    çok güzel bir bilgi olmuş teşekkürler.

  • kubilay
    9 Nisan 2017 - Cevapla

    Açıklayıcı olmuş, teşekkürler

YorumunuzThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.