Montessori Egitimi Nedir ki?

Montessori Egitimi, en öz anlatımla Maria Montessori’nin geliştirdiği, çocuk eğitiminde önceliği 5 duyuya veren, çocukları birey olarak kabul etmek gerekliliğini savunan bir eğitim biçimidir. Eğitimde metotların değil, kişinin kişiliğinin baz alınması gerektiğini savunur.

Ebeveynlerin çocuğa bir şeyi anlatarak öğretmeleri ya da onun yerine yapmaları değil, hadiseyi deneyimleyerek öğrenebilmesi için fırsat tanımaları, gerekli ortamları sağlamaları gerektiğini söyler. Montessori’ye göre, çocuklara rastgele evet-hayırlarla, yasaklarla değil, sınırı çizilmiş ve gerekli olanaklar sağlanmış ortamlarla pozitif disiplin sağlayabiliriz. Bir düşünün çocuğunuza oynarken “hayır” deme sebeplerinizi…

-Etrafa zarar vermek

– Birilerini rahatsız etmesi

– Kendine zarar vermesi

– Etrafı / kendini kirletmesi ….

İşte bunların olamayacağı bir ortam yaratın ve o ortamda dilediğini yapmasına izin verin diyor Montessori. Böylece hem çocuğu sınırlamamış oluruz hem de ona istediğimiz şeyleri yapabilmemiz için emek vererek bir ortam hazırlamamız gerektiğini öğretmiş oluruz.

Montessori engin bir derya ve anlatmak ne bir blog yazısına sığar ne de biz anlatabilecek kadar vakıfız bu eğitime. Lakin Teknolojik 2 ana olarak, çocuklarımızın düşünen, sorgulayan, kendine güvenli bireyler olabilmesi için uygulamamız gerektiğini düşündüğümüz yöntemlerin çoğunda ortaklaştığımız için önümüzdeki günlerde gerçekleşecek bu eğitimden haberdar etmek istedik sizi:

Çocuk Gelişiminde Anne-Baba Etkisi Semineri

Bu seminerimizde de, Fatma Tosuntaş Karakuş ile özellikle erken dönem duygusal gelişim ve bağlanma konularından yola çıkarak,

• Erken dönem 0-3 yaşın yetişkinliğe etkisi
• Çocuklara farkında olmadan verdiğimiz alt mesajlar
• Nesiller arası aktarım
• Ebeveynlikte an be an farkındalık nasıl geliştirilir?
• Çocuğun duygusal ve sosyal gelişimi nasıl desteklenir?
• Travmaların ebeveynliğimize ve hayatımıza etkisi
• Travmalarda EMDR Tekniği ve 0-3 yaş Emdr Çalışması
• Duygusal Gelişim ve Bağlanma

Tarih: 16 Mart, Pazar
Saat: 14:00-16:00
Yer: Bağlarbaşı Kültür Merkezi

* Seminerimiz çocuksuz gerçekleştirilecektir.

Seminer ücreti 50 TL’dir.
Linkteki tweetimizi RT’leyenler arasında yapacağımız çekilişte, 2 okurumuza seminer davetiyesi hediye ediyoruz.

 

 

İlgili Haberler

Yorumunuz